تکواندو       وبلاگی کامل از تکواندو
موضوعات


آخرين مطالب


نويسندگان


معرفي سايت


وبلاگی کامل از تکواندو


دوستان


آمار و امكاناتپيوند ها روزانه


آرشيو مطالب


(دوستانی که مایلند از نویسندگان این وبلاگ باشن و یا در مدیریت وبلاگ همکاری کنن لطفا از طریق ایمیل و یا نظرات وبلاگ خبر بدن )
تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱۸ نويسنده: یاشار محمدی

هنگام ورزش آب زیادی به دلیل عرق‌ریزی و تنفس از دست می‌رود. به ازای هر هزار کیلو کالری مصرفی تقریبا یک لیتر آب باید دریافت شود.
با بیشتر شدن شدت ورزش، طولانی شدن مدت آن و زیادتر شدن دما و رطوبت، دفع آب بیشتر می‌شود. اگر آب از دست رفته جبران نشود عملکرد دچار اختلال خواهد شد. اگر آب دفعی معادل 1 تا 2 در صد وزن بدن باشد، عملکرد هوازی را به خطر می‌اندازد. شواهدی نشان دهند،‌این حد کاهش آب، به هنگام ورزش‌های غیر هوازی یا قدرتی، آثار منفی به جای می‌گذارند، ناچیزند. جدول زیر اثرات فیزیولوژیکی کاهش وزن بدن معادل 3 تا4 درصد بر اثر کم آبی هنگام ورزش را نشان می‌دهد.
اطمینان از جذب آب کافی
بهترین نشانه کاهش در جریان یک فعالیت بدنی، وزن کردن بدن است. در حقیقت، تقریبا 100 در صد از کاهش وزن به هنگام یک جلسه تمرین ورزشی، ناشی از کاهش آب است. بنابراین مقدار آب مورد نیاز برای جایگزین کردن آب از دست رفته، به‌طور قطع معادل با تفاوت وزن بدن قبل و بعد از تمرین است. اگر ورزشکاری پس از ورزش به میزان 1800 گرم سبکتر شده باشد‌این بدان معنی است که او به مصرف حداقل 1800گرم آب و قبل از تمرین بعدی نیاز دارد و اگر به میزان دو درصد از وزن بدنش کم شده باشد نباید به او اجازه شرکت در تمرینات بعدی را داد.
ورزشکاران را تشویق کنید تا وزن خود را به طور مرتب کنترل کنند. تنها تشنگی نشانه کم آبی بدن نیست. در بسیاری موارد ورزش واقعا واکنش تشنگی را مختل می‌کند. به هنگام ورزش شما مقدار زیادی آب را قبل از احساس تشنگی از دست می‌دهید و قبل از اینکه به‌طور کامل کم آبی شما جبران شود، احساس تشنگی از بین می‌رود. بنابراین برای تامین نیازتان به آب نمی‌توانید به حس تشنگی اکتفا کنید. به عنوان یک ورزشکار،لازم است که به‌طور آگاهانه بیش از آنچه دوست دارید آب بنوشید، به‌ویژه زمانی که در گرما ورزش می‌کنید.

توصیه‌هایی به ورزشکاران درباره مایعات:
* دو ساعت قبل از تمرین یا مسابقه حدود 500 میلی لیتر مایعات بنوشید.
* به هنگام ورزش هر 15 تا 20 دقیقه یک‌بار، 150تا 300 میلی لیتر آب بنوشید.
* هنگام ورزش احساس تشنگی ملاک درستی مبنی بر نیاز ورزشکار به آب نیست، احساس تشنگی هنگام ورزش، ممکن است معرف کاهش دو درصدی وزن بدن باشد.
* مصرف نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات و الکترولیت به میزان مطلوب در حین تمرینات و یا مسابقات طولانی‌تر از یک ساعت ادامه دارند.
* در طول تمرین سخت که بیشتر از یک ساعت طول می‌کشد، توصیه می‌شود به ازای هر یک ساعت تمرین، 30 تا 60 گرم کربو هیدرات مصرف شود تا اکسیداسیون کربو هیدرات حفظ شده و خستگی به تعویق افتد.
* استفاده از محلول هیدراسیون حاوی سدیم ( 5/0 تا7/0 گرم در هر لیتر آب )در طول تمرینات بیشتر از یک ساعت توصیه می‌شود، زیرا ممکن است در افزایش ذایقه موثر بوده و ضمن افزایش بازجذب آب و احتمالا از احساس آبزدگی در افراد خاصی که بیش از حد مایعات می‌نوشند، جلوگیری کند.
* مایعاتی که معطر، تا حدودی نمکدار، سرد (10 تا 12 درجه سانتیگراد )یا شیرین هستند، ممکن است نوشیدن ارادی را تحریک کند.
* پس از ورزش، به ازای هر کیلوگرم کاهش وزن ناشی از فعالیت، 1250 تا1500 میلی لیتر مایعات بنوشید تا ادرار دفعی نیز جبران شود.
* سدیم، پتاسیم و کلر، الکترولیتهای عمده‌ای هستند که در قالب عرق دفع می‌شوند. الکترولیت‌ها می‌توانند با مصرف یک نوشیدنی ورزشی مناسب یا اضافه کردن اندکی نمک به وعده غذایی پس از ورزش و مصرف غذاهای غنی از پتاسیم، برای مثال موز، پرتقال، میوه‌های مرکباتی بیشتر سبزی‌ها، جبران شوند.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

شاید شما هم تا به حال با چنین مشکلی رو به‌رو شده باشید که عضله‌تان می‌گیرد و سفت و خشک می‌شود. در حقیقت به انقباض ناگهانی و غیرارادی یک یا چند عضله، گرفتگی عضله می‌گویند. معمولا گرفتگی با درد و انقباض  شدید عضله همراه است که می تواند آزار دهنده باشد.

اگرچه این حالت معمولا خطری ندارد، اما می‌تواند به طور موقتی عضله آسیب‌دیده را از حرکت باز دارد و  باعث بی حرکتی موقتی ورزشکار شود. در رشته ی تکواندو هم معمولا ماهیچه همسترینگ (پشت ران) دچار گرفتگی می شود.

دلایل گرفتگی عضلات:
1-استفاده بیش از حد از عضلات و تمرین غلط
2-کم‌آبی بدن (مخصوصاً در اهواز)
3-کمبود کلسیم
4-کمبود نمک 
5- عدم توازن الکترولیتی و نا توازنی بین یون های سدیم و پتاسیم 
6-  عوامل عصبی
هر کدام از عوامل فوق می‌توانند سبب گرفتگی عضلات شوند. به همین دلیل ورزشکارانی که پس از ورزش و بخصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم‌آبی بدن می‌شوند، معمولا چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد.

یکی دیگر از انواع شایع گرفتگی عضلات نیز حالتی است که در طول شب رخ داده و بیشتر عضلات ساق پا و انگشتان را درگیر می‌کند.
گرفتگی عضله معمولاً به خاطر کم آبی یا عدم تعادل الکترولیتی و یونی در بدن رخ می دهد و خوردن خوراکی های پتاسیم دار و نمک قبل از رفتن به باشگاه و ورود به شیهاپجانگ می تواند از بروز آن جلوگیری کند.
گرفتگی عضلات اغلب مشکل خاصی نداشته و خطری ایجاد نمی‌کند اما در برخی موارد نیز بیماری‌ها و شرایط خاصی می‌توانند سبب ایجاد این حالت باشند. گرفتگی عضلانی گاهی بخشی از بیماری‌های تیروئید، کلیه، اعصاب، اختلالات هورمونی، دیابت و کم‌خونی نیز می‌تواند باشد.

بهبود و تسکین:
چنانچه شما هم با چنین مشکلی رو به رو هستید، با اقداماتی خاص می‌توانید آن را بهبود بخشیده و شرایط بهتری ایجاد کنید. در این شرایط عضله آسیب‌دیده را کشش داده و به آرامی آن را مالش دهید تا آرام شود. بنابراین کشش و ماساژ مناسب و آرام می‌تواند به شما در این شرایط کمک کند. کمپرس سرد و سپس کمپرس گرم نیز می تواند کمک شایانی به بهبود گرفتگی نماید.

کمپرس سرد:
در 72ساعت اولیه‌ شروع گرفتگی عضلات‌ فورا تعدادی قطعه یخ یا سبزیجات یخ‌زده را در کیسه و سپس پارچه‌ای پیچیده و حداکثر 20دقیقه روی موضع دردناک قرار دهید. این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید. کمپرس سرد، درد و ورم ناحیه درد را کاهش می‌دهد و با بی‌حس کردن بافت عضلانی آن منطقه، تحریکات عصبی محل صدمه‌دیده را کم می‌کند. البته مراقب باشید زیرا کمپرس سرد طولانی و بیش از 20دقیقه در ناحیه مورد نظر می‌تواند باعث انقباض بیشتر عضلات و افزایش درد در آن شود.

کمپرس گرم :
پس از گذشت 3روز از آغاز درد گرفتگی عضلات، می‌توانید روش کمپرس گرم را شروع کنید. کمپرس گرم باعث شل‌شدن ماهیچه‌های منقبض‌شده و افزایش جریان خون در آنها می‌شود. این کار حتما باید پس از 72ساعت اولیه گرفتگی عضلات آغاز شود تا التهاب فروکش کند. استفاده از گرمای مرطوب بهتر از گرمای خشک است، زیرا میزان از دست‌دهی آب بدن را کاهش می‌دهد. برای این کار می‌توانید از انواع کمپرس‌های مرطوب مانند کیسه‌های آب‌گرم مخصوص کمپرس، حمام آب‌گرم یا جکوزی استفاده کنید.

پیشگیری:
برای این‌که از بروز این حالت پیشگیری کنید، بهتر است دقت داشته باشید تا بدنتان با کم‌آبی روبه‌رو نشود. به همین دلیل هر روز به مقدار کافی آب بنوشید و در زمان‌هایی که مشغول فعالیت هستید و این کار را در فواصل منظم تکرار کنید تا مشکلی ایجاد نشود. البته زیاد نوشیدن آب نیز موجب افزایش دفع سدیم از بدن شده که خود موجب ایجاد گرفتگی در عضله می شود پس بیش از حد هم آب ننوشید
همانطور که در بالا اشاره شد خوردن یا نوشیدن موادی که توازن الکترولیتی را در بدن برقرار می کنند (مثلا میوه جات) می تواند در کاهش بروز گرفتگی بسیار موثر باشد.

حتما به خاطر داشته باشید که قبل و بعد از هر ورزشی، عضله خود را به‌آرامی کشش دهید. اگر شما هنگام خواب دچار این وضعیت می‌شوید، قبل از رفتن به رختخواب این کشش‌ها را انجام دهید. ورزش سبک قبل از خواب هم می‌تواند برای پیشگیری  گرفتگی عضله در خواب مفید باشد.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

سلام به دوستان گل.امروز عکس های زیبا و جالب یوسف کرمی و فرزاد عبداللهی و محمد باقری معتمد رو گذاشتم . امیدوارم لذت ببرید

بقیه در ادامه مطلب

 


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 

سلام به دوستان گل.امروز عکس های زیبا و جالب یوسف کرمی و فرزاد عبداللهی و محمد باقری معتمد رو گذاشتم . امیدوارم لذت ببرید

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 

سلام به دوستان گل.امروز عکس های زیبا و جالب یوسف کرمی و فرزاد عبداللهی و محمد باقری معتمد رو گذاشتم . امیدوارم لذت ببرید

 

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

حفظ انرژی با تنفس درست

تنفس، روش دم و بازدم یکی از مهمترین موضوع ها هنگام انجام تمرینات و حرکات ورزشی هستند. نفس کشیدن صحیح و درست می‌تواند انرژی زیادی را برای بدن حفظ کند و همچنین بدن را سالمتر نگه دارد در حالی که روش غیر صحیح آن می‌تواند انرژی زیادی از بدن بگیرد و به سلامت بدن آسیب وارد کند. تنفس صحیح همچنین باعث می‌شود تا انتقال و تأمین خون از قلب به رگهای بدن، بهتر و مرتب‌تر انجام پذیرد. این موضوع به عملکرد بهتر سیستم لنفاوی انسان نیز کمک می‌کند. فراموش نکنید که البته نوع هوایی که تنفس می‌کنید نیز بسیار مهم است. هوای تنفس شونده – به ویژه هنگام انجام تمرینات و حرکات ورزشی - می‌بایست پاک و غیر آلوده باشد.

 روش صحیح تنفس در حین ورزش

توجه داشته باشید که هنگام تمرینات و فعالیت ورزشی، تنفس خود را ریتمیک و به صورت منظم انجام دهید . همچنین دقت کنید که تا حد امکان آرامش را حفظ کنید و از تند نفس کشیدن جلوگیری کنید.سعی نکنید تا با دهان نفس بکشید البته برای خارج کردن سریعتر هوا می‌توانید از دهان استفاده کنید اما برای کشیدن آن اصلا از دهان استفاده نکنید البته در ورزش شنا تنفس از راه دهان منعی ندارد و بلکه لازم است تا هوای بیشتری را ذخیره کنید. 

به‌کارگیری دهان برای عمل دم باعث می‌شود تا هوا به حجم نامشخص (زیاد) وارد بدن شود بدون اینکه فیلتر شود. بینی با فیلترهایی که در قسمت ورودی خود دارد، هوای دم را پاک سازی می‌کند. همچنین بینی با حجم کمتری که دارد باعث می‌شود تا حجم هوای دم کنترل شده و به مقدار مورد نیاز باشد.تنفس از دهان باعث خشکی دهان و گلو می‌شود که این موضوع به خشک شدن آب بدن و کسری انرژی کمک می‌کند.

روش توصیه شده این است که دم از راه بینی و بازدم از راه دهان انجام گیرد. در این روش البته بهتر است که هنگام کشیدن هوا، دهان کاملاً بسته باشد البته روش دم و بازدم از راه بینی بیشتر توصیه می‌شود. در این حالت دهان در هر دو حالت (دو و بازدم) کاملاً بسته است اما چگونگی تنفس نیز امری بسیار مهم است. برای کشیدن تنفس، نگه داشتن نفس در بدن و بیرون دادن آن مدت زمانی نسبی لازم است تا حرکت ریتمیک حفظ شود، که این موضوع در هنگام انجام تمرینات امر مهمی است. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، آرامش در تنفس لازم است تا حفظ شود.

 روش تنفس درست پس از ورزش

بعد از انجام تمرینات یا هنگام استراحت بین هر تمرین، سعی کنید تا به صورت عمیق در روش زیر چند مرتبه تنفس کنید:

اگر برای مثال یک ثانیه را صرف کشیدن نفس عمیق می‌کنید، 4 برابر آن‌را (چهار ثانیه) می‌بایست برای نگه داشتن نفس در بدن صبر کنید. سپس در زمان دو برابر آن (دو ثانیه) باید نفس را بیرون دهید. این مدت زمان‌ها بستگی به نوع نفس کشیدن شما دارد اما نسبت‌ها می‌بایست رعایت شوند. یعنی اگر دم دو ثانیه به طول انجامد، نگه داشتن آن باید 8 ثانیه طول کشد و بازدم نیز 4 ثانیه.این نوع روش تنفس چه برای کسانی که ورزش می‌کنند و چه کسانی که نمی‌کنند، در روز 3 مرتبه 10 باری توصیه می‌شود. یعنی 10 بار صبح، 10 بار عصر و 10 بار قبل از خواب.


تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 

 ماساژ عبارت است از یک سری حرکات ریتمیک و نظام یافته که بر روی عضلات و بافت‌های نرم بدن انجام می‌شود ویا به عبارت دیگر ماساژ عبارت است از دست ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن.این درمان به رهایی از استرس وفشار عضلانی و درد ناشی از صدمات وسرعت بهبود ناراحتی‌های حاد و مزمن کمک می‌کند.

بهترین نوع ماساژ، ماساژی است که با دست داده می‌شود. چون اولا دست قابل انعطاف است و می‌توان آن را به هر شکلی در آورد، ثانیا اختلاف حرارت دست ماساژدهنده به بدن شخصی که ماساژ روی بدنش انجام می‌گیرد متفاوت است این خود عاملی است در جهت تسکین بخشیدن و احیای انرژی اعصاب، در صورتی که دستگاه‌های مکانیکی فاقد این خواص هستند.

 

اثرگذاری ماساژ

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارند. زمانی که ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می‌تواند باعث درد، گرفتگی. حتی اسپاسم عضلانی شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت‌های مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می‌کند.همچنین عضلات در حال کشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آوردند و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می‌یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود کننده‌های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می‌شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه میشود.

 

فواید ماساژ:

1- اثر موضعی:شامل اثر بر روی جریان خون، پوست و بافت پیوندی و عضله و تغییر تنوس عضلانی است.

2- اثر عمومی:شامل اثر بر روی اعصاب نباتی، علامت تأثیر آن روی اعصاب – آرامشی که بعد از ماساژ مشاهده می‌شود و تغییر ضربان نبضی که کم یا زیاد می‌شود.

 

موارد استفاده از ماساژ:

در تمام مواردی که تقلیل درد و تورم و مبلیزه کردن (روان کردن) مفصل یا نرم کردن عضله مورد نظر باشد. در شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها و ضرب دیدگی‌ها پس از طی دوره بیماری، از ماساژ استفاده می‌شود. همچنین برای آماده کردن بدن جهت کارهای بدنی شدید وازدیاد جریان خون از این روش سود می‌برند.

 

موارد احتیاط در ماساژ درمانی:

  • در صورتی که مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید.
  • روی زخم‌های باز یا سوختگی یا موضع حراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت 24 ساعت به تأخیر بیندازید.
  • در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند سرطان یا بیماری قلبی، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت کنید.

 

انواع ماساژ:

ماساژ با دست، ماساژ با فشار آب (جکوزی) و ماساژ با دستگاه‌های مکانیکی (ویبراتور) از جمله انواع ماساژ هستند.

امروزه در اکثر تیم‌های ورزشی (چه تیم‌های داخلی و چه تیم‌های ملی) در هنگام تمرین‌ها یک ماساژور حرفه ای حضور دارد و تمام بازیکنان در پایان تمرین ویا مسابقه چند دقیقه ای را ماساژ می‌بینند.این کار در جهت رفع خستگی، افزایش کارایی ورزشی، درمان آسیب‌های قدیمی یا جدید است.

یک نکته بسیار مهم این است که بدن خود را برای ماساژ در اختیار هر کسی قرار ندهید، متاسفانه برخی از افراد سودجو خود را به عنوان ماساژور‌های حرفه ای معرفی می‌کنند اما دریغ از یک حرکت درست و صحیح !!!

یک ماساژ بد (آن هم برای رفع آسیب‌های ورزشی و درمان اسپاسم‌های عضلانی) نه تنها سبب بهبود آنان نمی‌شود بلکه باعث وخامت آسیب و تشدید دردهای عضلانی می‌شود. بنابراین بدن خود را برای ماساژ به دست حرفه‌ای‌ها بسپارید.

منبع: نرم افزار علمی ورزشی قهرمانتاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

سلامتی، چاقی، لاغری یا ضعف و سستی به خود شما بستگی دارد و انتخاب هم حق شماست. متاسفانه در سراسر جهان، اکثر افراد ورزش نکردن را حق مسلم خود می‌دانند. اما باید بدانید که هر جلسه ورزشی که از آن شانه خالی می‌کنید، یا به هر دلیل از برنامه روزانه خود حذف می‌کنید، در راه کوچک و ضعیف شدن عضلات، بزرگ شدن شکم و کوتاه شدن عمر خود قدم برداشته‌اید.

1) همراه ورزشی خود را تغییر دهید

پرداختن به تمرین‌های ورزشی، با همراهی که شما را وادار می‌کند هر جلسه سر ساعت در کلاس حاضر شوید، تا مدتی مفید خواهد بود. اما هرچه شما با یار ورزشی خود رفاقت بیشتری پیدا کنید، غیبت از جلسات ورزشی برای‌تان آسانتر می‌شود. به گفته ژاکلین واگنر

(Jacqueline Wagner) مربی ورزش اهل نیویورک، دوستان صمیمی و اعضای خانواده همیشه یار ورزشی خیلی خوبی نیستند. زیرا به شما اجازه می‌دهند در انجام حرکات سستی کرده یا در جلساتی حاضر نشوید. برای احتراز از چنین وضعیتی، هر چند ماه، یار ورزشی جدّی و جدیدی پیدا کنید.

2) در رقابت‌های ورزشی شرکت کنید

شرکت مسابقات به انسان انگیزه تمرین و تلاش می‌دهد. رقابت‌های ورزشی مهم‌ترین عامل رشد ورزشکاران است. در زمینه ورزش یا هر فعالیتی که دوست دارید و از آن لذت می‌برید، به طور جدی به تمرین پرداخته و در آن آموزش ببینید، تا بتوانید در مسابقات شرکت کنید. مسابقات ورزشی در سطح آماتوری معمولا به نوعی در هر کشور، شهر و شهرستان اجرا می‌شود، با یک تحقیق از باشگاه‌ها یا هیئت شهر خود می‌توانید از چنین مسابقاتی باخبر شده برای شرکت در آنها آماده شوید.

3) نباید احساس بدی داشته باشید

 

دکتر جان راگلین (John Raglin)، روانشناس ورزشی می‌گوید هرگاه احساس کردید که ورزش خود را دوست ندارید، نوع تمرینات‌تان را عوض کنید، به کار خود تنوع بدهید، باشگاه‌تان را عوض کنید، سراغ مربی متفاوتی بروید و یا حتی ورزش دیگری را شروع کنید. در یک کلام: اگر از برنامه ورزشی خود خسته شده‌اید، یک برنامه جدید پیدا کنید.

4) کافی است از جای خود حرکت کنید

حتی روزهایی که حال و هوای ورزش کردن ندارید، به باشگاه بروید و حداقل تماشا کنید. اگر دوست داشتید می‌توانید مقداری کار کنید. به این ترتیب احتمال این‌که کل برنامه ورزشی را هم انجام بدهید، وجود دارد. مهم این است که در خانه ننشینید و تنبلی نکنید. حرکت کنید و حتی اگر به‌دلیل آسیب‌دیدگی نمی‌توانید به طور کامل ورزش کنید، مقداری جنب و جوش داشته باشید.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

در این بخش میخواهیم برای شما دوستان آموزش تکواندو از مقدماتی تا پیشرفته را بگذاریم دراینجا لازم میدانم از کمک های سایت بزرگ تبیان هم تشکر کنم

موضوع تدریس تکواندو

تمرین انتقال وزن به مشت و تمرین جاخالی دادن و امور دیگر را در این کلیپ ببینید. به مدت 5:50

نظر فراموش نشود

رزم انتظاران آموزش تکواندو


حجم فایل :6.34 MB
به مدت 5:50

رزم انتظاران آموزش تکواندو


تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

بسیاری از دختران جوان و نوجوان، کمترین فعالیت را دارند و از ورزش و نیازهای تغذیه‌ای خود غافل هستند. این امر ضایعات جبران‌ناپذیری را برای آنان به بار می‌آورد. اغلب دختران جوان دچار کمبود آهن و کلسیم هستند. به همین دلیل، کم‌خونی و نرمی مفاصل و استخوان‌ها در آنها شایع می‌باشد. بر اساس آمار ارائه شده از سوی اداره آموزش‌وپرورش، تنها ۲۰ درصد دختران دبیرستانی، میوه و سبزی‌جات در روز مصرف می‌کنند. مطالعات انجام شده بیان‌گر این امر است که فقر آهن حتی در مقادیر کم، می‌تواند منجر به کسب نمرات پائین در دروس تحلیلی مانند ریاضیات شود. این عامل یکی از علل برتری پسران در دروس ریاضی است.

ورزش همراه با تغذیه صحیح، کمک می‌کند که استخوان‌ها، عضلات و مفاصل قوی شده و وزن و فشارخون کنترل شوند. ورزش دختران جوان، عاملی مهم در پیشگیری از پوکی استخوان و شکستگی لگن در سنین بالا می‌باشد. ضمن این‌که بر جرأت و چالاکی آنها می‌افزاید. زنان ورزشکار، عکس‌العمل و توانایی بسیار بهتری در مواجهه با خطرات، بحران‌ها و حوادثی چون زلزله از خود نشان می‌دهند. بنابراین لازم است خانواده‌ها دختران خود را به شرکت در ورزش‌های گروهی و پرتحرک تشویق نمایند.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

از آنجا که برروی ورزشکاران زن تحقیقات دقیق و گسترده‌ای صورت نگرفته است، یک اتفاق نظر کلی در مورد سطح عملکرد آنها وجود ندارد. وجود اختلافات فیزیولوژیک و نیز ساختاری بین جنس زن و مرد هم مزید بر علت می‌باشد. اما با توجه به آنچه که تا به امروز می‌دانیم، به تعدادی از خصوصیات و ویژگی‌های جنس مونث در ارتباط با ورزش و فعالیت بدنی اشاره می‌کنیم:

1)      در تمرینات با شدت برابر، اختلافی در میزان بروز آسیب‌های ناشی از ورزش، در زن و مرد دیده نمی‌شود.

2)      ورزش سبب بهبود دانسیته (تراکم) استخوانی و حفظ آن می‌گردد. در صورت مصرف مقادیر کافی کلسیم، ورزش در شکل‌گیری استخوان‌های قوی‌تر کمک خواهد کرد. هیچ محدودیت سنی برای شرکت در ورزش‌های استقامتی برای زنان وجود ندارد. حتی زنان 80 ساله هم توانایی شرکت منظم در دوهای ماراتن را دارند.

3)      ورزشکاران زن، درصد بالاتری از چربی بدن داشته و حدود 30 درصد قدرت عضلانی کمتری نسبت به مردان دارند

4)      با توجه به اختلافات فیزیکی، به نظر نمی‌رسد که زنان توانایی غلبه بر مردان در مسافت‌های کوتاه (دو سرعت) را داشته باشند. اما عکس این موضوع در مسافت طولانی صدق می‌کند که به نظر می‌رسد به علت چربی بالاتر موجود در بدن زنان است که به عنوان منبع انرژی عمل می‌کند.

5)      ورزشکاران زن بطور معمول (ولی نه همیشه) کوچک‌تر و کوتاه‌تر بوده، لگنی پهن‌تر دارند، زانوها به داخل متمایل شده و ساق پاها انحنای کمتری دارند. این خصوصیات از جمله مواردی است که احتمال ایجاد بعضی از آسیب‌ها مانند دردهای کشککی-رانی را بالا می‌برد.

6)      زمانی تصور می‌شد که ورزش شدید به سیستم تولید مثل زنان آسیب وارد می‌کند. در ضمن عقیده داشتند که زنان خصوصاً در جریان عادت ماهیانه نباید ورزش کنند. امروزه خلاف هر دوی این موارد ثابت شده است.

7)      تمرینات منظم ورزشی دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است. یعنی کاهش فشار خون، پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن، تمام تمام موارد فوق به پیشگیری از آترواسکلروز و بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند. به علاوه ورزش‌های توام با اعمال وزن روی بدن، سبب تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان می‌شوند.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

فاطمه نعمتی تکواندوکار وزن 47 کیلوگرم تیم ملی زنان ایران موفق شد اولین مدال طلا را برای زنان ایران در رشته تکواندو به ارمغان آورد. این افتخار در جریان برگزاری هجدهمین دوره مسابقات تکواندوی قهرمانی آسیا در شهر هنان چین به دست آمد. فاطمه نعمتی پس از پیروزی بر حریفانی از کره و ویتنام در مرحله‌ی نیم‌ نهایی حریف فیلیپینی خود را شکست داد و در مرحله‌ی نهایی نیز با غلبه بر نماینده‌ی اندونزی به مدال طلا دست یافت. پیش از این مهروز ساعی در هفدهمین دوره‌ی مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند و سهیلا سیاحی در این دوره از رقابت‌ها به یک مدال برنز دست یافته بودند. در مجموع تیم ملی تکواندوی زنان ایران به مقام چهارم آسیا رسید.

در همین‌حال سارا خوش‌جمال‌فکری، تنها زن ایرانی که برای اولین بار موفق به کسب سهمیه ورود به المپیک در رشته تکواندو شده به همراه فاطمه نعمتی و آیپک معمارزاده، برای دو هفته در اردوی مشترکی با اعضای تیم ملی تکواندو زنان فرانسه تمرین خواهند کرد تا خود را برای بازی‌های المپیک پکن که در ماه اوت برگزار می‌شود آماده کنند.

با اینکه فدراسیون تکواندو ایران اخیرا نتوانسته یک مربی زن که تعداد آنان در دنیا انگشت شمار است استخدام کند، پیشرفت تکواندو در میان زنان ایرانی چشمگیر بوده است.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

پوشیدن هوگو مناسب و محکم از الزامات مبارزه است. هنگام مبارزه استفاده از کلاه نامناسبی که تنگ بوده و باعث ناراحتی شده و یا گشاد باشد که با کوچک‌ترین ضربه‌ای از سر بیافتد و یا بچرخد، یا هنگام رقص پا و جابجایی‌ها در سر لق بزند، می‌تواند تمرکز فکر را برهم زده و باعث از دست دادن امتیاز گردد.حتماً از توبوکی که قبلاً با آن چند جلسه تمرین کرده‌اید استفاده نمائید. زیرا ممکن الباس نویی که تا بحال با آن فعالیت نداشته‌اید، احساس آرامش و راحتی ننماید. ظاهر ژولیده و درهم می‌تواند این احساس را در دیگران بوجود آورد که مبارز از روحیة بالایی برخوردار نیست و این موضوع می‌تواند روحیه حریف مقابل را چند برابر کند.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

غافلگیری در لغت حالتی است که در اثر حمله بی‌خبر شخصی به شخص دیگر یا دیده شدن شـخصی در حال انجام عملی غیر منتظره به وجود می آید و در اصطلاح رزمی یعنی وارد ساختن ضربت به حریف در زمان، مکان و حالتی که انتظار و آمادگی پذیرش و واکنش لازم علیه آن را نداشته باشد.

لازم است در توضیح اصل غافلگیری به یک نکته مهم اشاره کرد: لزومـی ندارد که حریف کاملا از حمله ما بی‌خبر باشد، تنها ضروری است که او دیـرتـر از آنـکـه بـتـوانـد واکـنـش مـؤثـری نـشـان دهـد، بـه اهـمـیـّت قـضـیـه پی‌برد و آگاه شود. در اجـرای ایـن اصـل بـایـد فضا و زمان را از حریف سلب کرد، یعنی نه فضا برای گسترش و جـابـه‌جـایـی و تـغـیـیـر حـالت در اخـتـیـار داشـتـه بـاشـد و نـه زمـان بـرای اجـرای واکنش.

اصـل غافلگیری ریشه‌ای کهن در تاریخ جنگ‌های دنیا دارد. «سـون تـزو» طـرّاح شـیـوه‌هـای مـانـدنـی نـبـرد در چـیـن بـاسـتـان، اسـتـفـاده از اصل غافلگیری را به عنوان اساسی‌ترین شیوه‌های یک حمله پیروزی آفرین توصیه کرده و می‌گوید: بـا حـمـله‌هـای ناگهانی، حریف را در جاهایی که آماده نیست، غافلگیر و با گروه‌های ضربت بـه وی هـجـوم برید. سرعت و چالاکی، جوهره جنگ است. از فقدان آمادگی دشمن استفاده کنید و مـسـیرهای پیش‌بینی نشده را برگزینید و در جایی که برای خود مصونیّت ایجاد نکرده است او را بکوبید.

اهمیت اصل غافلگیری

اگـر چـه غـافلگیری تنها یکی از شیوه‌های اجرای تاکتیک‌های رزمی است، امّا اهمیت بسیاری در میان اصول رزم دارد. غافلگیری را «راه میان‌بر» پیروزی نامیده‌اند، زیـرا نـقـش مـسـتـقـیـم و بـسـیـار اثـرگـذاری در موفقیت هر مبارزی دارد. جان کالینز در اهمیت این اصل می‌گوید: غـافـلگـیـری چـنـانـچه با ترکیب‌های مختلفی از پنهان‌کاری، سرعت، فریب، منحصر به فرد بـودن و جـسارت تقویت گردد، می‌تواند تعادل قدرت را قاطعانه جابه‌جا کند و راه دستیابی به پیروزی را با تلاشی بسیار کمتر از حدّ تصور هموار نماید.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 

  • آگاهی از قوانین و مقررات: یک مبارز باید از تغییرات مختلف در اوزان، ابعاد محوطه شیاپ‌جانگ، تعداد داوران، قوانین وزن‌کشی، امتیازات، اخطارها، علائم، حتی هوگو و غیره، مطلع باشد تا در هنگام برخورد با هرکدام از موضوعات دچار مشکل و سردرگمی نگردد.
  • نوع و سطح مسابقه:  مسلماً سطح مسابقات استانی، کشوری و یا بین‌المللی با یکدیگرتفاوت داشته و در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی ما مؤثر خواهد بود. همچنین مسابقاتی نظیر لیگ که درآن بازیکن می‌بایست چندین بار در سطح ایده‌آل قرار داشته باشد با مسابقاتی مثل تورنمنت‌ها که فقط در یک یا دو روز برگزار می‌شوند، برنامه‌ریزی یکسانی نخواهد داشت.
  • شناخت حریفان و سطح فنی آنها: چنانچه مسابقه داخلی باشد، شناخت حریفان ساده است. درخصوص سایر مسابقات نیز با کمی جستجو می‌توان در مورد سایر بازیکنان و شیوة مبارزه‌شان اطلاعات باارزشی بدست آورد.
  • ارزیابی محل مسابقه: تفاوت‌های جغرافیایی گاه چنان زیاد و متغیراست که می‌تواند اثرات بیولوژیکی فراوانی بر ما بگذارد. برای مثال فرض کنید محل تمرین و زندگی‌تان درمنطقه‌ای سردسیر قرار دارد و می‌بایست در منطقه‌ای گرمسیر و یا شرجی مسابقه دهید. یا از نظر زمانی تفاوت چشمگیری با محل مسابقه داشته باشید. مثلاً وقتی‌که در محل زندگی شما شب است، در همان زمان محل مسابقه صبح یا ظهر باشد، بنابراین ساعت طبیعی بدن، شما را دچار مشکل می‌سازد.
  • تعیین سطح آمادگی جسمانی و تکنیکی خود: تعیین میزان آمادگی جسمی بوسیله آزمون‌های استاندارد، این امکان را به شما می‌دهد تا برنامه دقیق‌تری جهت آماده‌سازی تدوین نمائید، نیازهای خود را بشناسید و درصد شدت و مدت تمرین بر روی هریک از فاکتورهای آمادگی جسمانی را مشخص سازید.
  • تعیین زمان موجود: با مشخص کردن زمان موجود و در اختیار تا برگزاری مسابقه، می‌توانیم در انتخاب نوع برنامه‌ریزی و تمرین خود دقت بیشتری داشته باشیم و به تناسب کوتاه و یا بلند بودن این زمان، قاعدتاً نوع برنامه آماده‌سازی نیز متفاوت می‌باشد.


تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که افراد در باشگاه‌ها مرتکب می‌شوند، داشتن فرم و قالب نادرست است. این مسئله مانع گرفتن نتیجه می‌شود و شما را در خطر آسیب‌های جدی قرار خواهد داد که مهم‌ترین آنها مشکلات کمر است. از آنجا که هفته‌ها طول می‌کشد تا این آسیب‌ها درمان شوند، معمولاً مشکل‌ساز می‌شوند و اگر به خوبی تحت مراقبت قرار نگیرند، ممکن است تا آخر عمر برای‌تان مسئله ایجاد کنند. ورزش کردن با فرم مناسب و صحیح از جمله مهم‌ترین نکاتی است که باید همیشه از آن آگاه باشید. بنابراین نسبت به یادگیری تکنیک‌های پایه و فرم صحیح اجرای آنها توجه زیادی داشته باشید.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

نام‌نویسی

نام‌نویسی نخستین گام برای شرکت در یک مسابقه است. برای نام‌نویسی در هر مسابقه بنابر سطح آن و نیز رده سنی، مدارکی لازم است که هنرجو باید آنها را در زمان نام‌نویسی تحویل دهد. هنرجویان باید به تاریخ و مکان نام‌نویسی و وزن‌کشی توجه داشته، آنها را یاد داشت کرده به خاطر بسپارند. 

وزن‌کشی

زمان و مکان وزن‌کشی در هر مسابقه توسط مسئولین اعلام می‌شود. معمولاً وزن کشی روز قبل از مسابقه انجام می‌شود. بنابرین هنرجو باید در وقت اعلام‌شده در محل وزن‌کشی حاضر و وزن‌کشی نماید. وزن‌کشی یک بار انجام می‌شود و تنها ورزشکارانی که در بار اول به وزنی که نام‌نویسی کرده‌اند نرسند، می‌توانند یک‌بار دیگر در وزن‌کشی شرکت کنند.

لباس و تجهیزات ایمنی

اگر چه مسابقات تکواندو محل رقابت دوستانه هنرجویان است، با این وجود بنابر قوانین و مقررات، مبارزین باید دارای لباس و تجهیزات لازم باشند. لباس مبارزین همان توبوک (لباس مخصوص تکواندو) است. تجهیزات ایمنی نیز عبارتند از: کلاه ایمنی، محافظ تنه (هوگو)، محافظ کشاله‌ران (کاپ)، ساق‌بند و ساعدبند.

برای ایمنی و پیشگیری از آسیب‌ها محافظ روی پا برای مبارزین رده سنی زیر 14 سال اجباری اعلام شده است.

اگر چه در حال حاضر استفاده از محافظ لثه در اختیار مبارزین است، ولی برای پیشگیری از آسیب‌های دهان و دندان بهتر است که هنرجویان محافظ لثه را حتی در تمرینات به کار ببرند.ضمنا لازم است که پس از هر روز تمرین حتما آن را با آب‌جوش تمیز و در جای مناسب نگهداری کنند.

دستکش نیز از تجهیزات ایمنی مبارزین است. رنگ آن باید با رنگ هوگو یکسان باشد.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

راند طلایی

 

راند چهارم یا راند طلایی قوانین خاصی دارد که باید مبارزین با آن آشنا بوده و تمرین کرده باشند.

راند طلایی از امتیاز صفر بر صفر شروع می‌شود. مبارزی که اولین امتیاز را بگیرد برنده خواهد بود.

توجه داشته باشید که داوران تنها به یک مبارز امتیاز خواهند داد.

ضمناً مبارزی که در راند چهارم یک امتیاز منفی (یک گام‌جوم یا دو کیونگو) بگیرد، بازنده خواهد بود.

 چنانچه راند چهارم نیز با تساوی به پایان برسد، داوران برتری یکی از مبارزین را براساس راند چهارم مشخص خواهند کرد. برتری مبارزین در مسابقه بر اساس ابتکار عمل ایشان مشخص می‌گردد. مواردی که داوران برای تعیین برتری در نظر می‌گیرند عبارتند از:

1)      مبارزی که بیشتر حمله‌ای کار کرده است.

2)      مبارزی که تکنیک‌های بیشتری زده است.

3)      مبارزی که تکنیک‌های دشوار و یا ترکیبی بیشتری اجرا کرده است.

4)      مبارزی که دارای اخلاق ورزشی بهتری بوده است.

 

اگرچه موارد قانونی روشن است، ولی باید در نظر داشته باشید که نتیجه مساوی به معنای برد نیست. بلکه بیشتر معنی بازنده می‌دهد. بنابراین تلاش نمایید تا در پایان مسابقات به نتیجه مساوی نرسید و کار به راند طلایی نکشد.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 اصول امتیازگیری در مسابقات

هر تکنیکی در مسابقات امتیاز یا نمره ندارد. داوران براساس قوانین تنها به تکنیک‌هایی امتیاز می‌دهند که دارای شرایط ویژه‌ای باشند. این شرایط عبارتند از:

نقاط ضربه‌زننده

در مسابقات تکواندو تنها با مشت یا پا می‌توان برای کسب امتیاز به حریف ضربه زد. (مشت فقط ضربه مومتونگ‌جیروگی و پا فقط قسمت‌هایی از که پایین‌تر از مچ قرار دارند)

مناطق مجاز بدن حریف

ضربه زدن به هر نقطه از بدن حریف دارای امتیاز نیست. برای این‌که جنبه مسابقه‌ای و ورزشی رعایت شود، مناطق ویژه‌ای از بدن حریف به عنوان هدف مشخص شده‌اند. این مناطق صورت و تنه هستند. منطقه گردی صورت که از بالا تا پایین بین محل رویدن موی سر تا گردن و از چپ به راست، بین دو گوش قرار گرفته، منطقه مجاز است و ضربه زدن به پشت سر امتیاز ندارد و چنانچه به عمد باشد، جریمه می‌گردد. ضربات به منطقه صورت دو امتیاز دارند و مشت زدن به صورت خطا محسوب می‌شود.

در مورد تنه، می‌توان به منطقه‌ای که توسط محافظ تنه (هوگو) پوشانده شده (منطقه رنگی هوگو) ضربه زد. ضربات به منطقه هوگو یک امتیاز دارند.

ضربه موثر

باید توجه کنید که هر ضربه‌ای دارای امتیاز نیست. ضربه‌ای است که با نقاط مجاز ضربه‌زننده به مناطق مجاز بدن حربف زده و دارای یکی از شرایط زیر باشد:

1)      اصابت ضربه دارای صدایی بلند باشد.

2)      حریف را گیج کند و آن‌چنان قوی باشد که حریف در آن لحظه نتواند به مسابقه ادامه دهد.

3)      حریف را تکان دهد یا به شدت بر زمین بیاندازد.

باطل‌شدن امتیاز

اگر مبارزی برای کسب امتیاز حریف را بگیرد یا هل دهد و یا خطای دیگری را انجام دهد، سرداور امتیاز آن تکنیک را باطل و به مبارز جریمه لازم را می‌دهد.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

فدراسیون جهانی تکواندو برای ایمنی مبارزین، تشویق بازی جوانمردانه و تشویق مبارزین به اجرای تکنیک‌های برتر، اجرای برخی از تکنیک‌های تکواندو و حرکات را در مسابقات ممنوع کرده است. بنابرین اگر مبارزی در مسابقات و اجرای تکنیک‌ها، هر یک اصول فوق را نادیده بگیرد، توسط سرداور جریمه خواهد شد.

خطاها در مسابقات کیورگی تکواندو به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1)      جویی: جویی یا تذکر، جریمه نیست و امتیازی از مبارز کم نمی‌شود. سرداور تنها به مبارز هشدار می‌دهد که از تکرار این حرکت خودداری نماید.

2)      کیونگو: خطاهایی که دارای شدت کمی باشند با کیونگو جریمه می‌شوند. هر دو کیونگو به اندازه یک امتیاز یا نمره منفی حساب می‌شود. کیونگو فرد محاسبه نخواهد شد. خطاهای کیونگو عبارتند از:

1)      بیرون رفتن از خط حد زمین (10 در 10 متر)

2)      فرار از مسابقه با پشت‌کردن به حریف

3)      زمین افتادن

4)      عدم مبارزه و کار نکردن

5)      گرفتن، بغل کردن یا هل دادن حریف

6)      ضربه‌زدن به هرقسمت از بدن که زیر کمر قرار دارد

7)      تظاهر به جراحت.

8)      ضربه‌زدن با نقاط غیرمجاز مانند سر یا زانو

9)      ضربه‌زدن به صورت حریف با دست

10)   رفتار یا گفتار ناشایسته مبارز یا کوچ

 

3)      گام‌جوم: خطاهایی که دارای شدت زیادی باشند با گام‌جوم جریمه می‌شوند. هر گام‌جوم به اندازه یک امتیاز منفی است. خطاهایی که جریمه گام‌جوم دارند، عبارتند از :

1)      ضربه‌زدن به حریف پس ازاعلام «گالیو» و قطه مسابقه توسط سرداور

2)      ضربه‌زدن به حریف زمین افتاده

3)      پرتاب‌کردن حریف بر زمین یا زمین انداختن حریف با گرفتن پای او

4)      ضربه‌زدن عمدی به صورت حریف

5)      قطع روند مسابقه توسط مبارز یا کوچ

6)      رفتار یا گفتار بسیار ناپسند مبارز یا کوچتاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

فرم های تکواندو

 

تکواندو تکنیک عملی جنگیدن با دست خالی است و روشی عالی برای تمرینات ذهنی و جسمی می‌باشد. این ورزش برای دفاع شخصی ابداع گردیده و قدرت و سرعت استفاده از دست‌ها و پاها در آن حایز اهمیت است. فرم یعنی مبارزه با حریف فرضی، با تکنیک‌‌های ترکیبی دست و پا، همراه سرعت و قدرت. اجرای این تکنیک‌ها، به‌صورت استاندارد و کلاسیک در تمام دنیا یکسان بوده و در کلیه آزمون‌های ارتقاء کمربند، از جایگاه و اهمیت بسیاری برخوردار است.

فرم جزو اولین آموزش‌های هر شخص در کلاس تکواندو می‌باشد و بزرگترین عامل در تشخیص میزان مهارت واقعی یک تکواندوکار، چگونگی اجرای فرم توسط او است. توانایی یک مربی در آموزش هنر تکواندو، در حقیقی‌ترین شکل آن دارا بودن شاگردانی است که فرم‌ها را خوب و در سطحی عالی اجرا کنند.

همه فرم‌های تکواندو با دفاع شروع و با دفاع خاتمه می‌یابند. حقیقتی که در فرم‌ها نهفته است که می‌گوید: در تکواندو هرگز شروع به حمله وجود ندارد.

فرم یکی از ارکان مهم تکواندو است که دستیابی به معنای روانی و فکری یک مبارزه صحیح و تمرکز فکر و تقویت مفاصل و ماهیچه‌ها برای بیشترین کارائی  فیزیکی شخص و پرورش انعکاس‌های سریع حرکتی و افزایش توانائی‌های واکنش لحظه‌ای در موقع دفاع از خود را به هنرجو نشان می‌دهد. در واقع تکواندو استیل و چگونگی اجرای تکنیک‌های پایه را از فرم می‌گیرد و بی‌توجهی نسبت به فرم به این معنی است که هنرجو هیچ‌گونه ارزش و جایگاهی را در تکواندو به دست نیاورده است.

در انتها باید عرض کنم تجربه استادان واقعی تکواندو فقط در اثر مرور زمان، تمرین مداوم، فکر کردن به چگونگی کار، پیدار کردن راه‌ها و روش‌های کامل‌تر برای پیشرفت و اعتلای کار بدست می‌آید و لاغیر. امیدوارم برداشت و درک حقیر از مبحث فرم را به حساب یک شاگرد گستاخ نگذارید و با راهنمایی و ارشاد خود، بنده را قرین رحمت فرماید.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 

شماره فرم

نام فرم

سنبل

تعداد حرکت

تعداد تکنیک

یک

تگوگ ایل جانگ

آسمان و نور

18

20

دو

تگوگ ای جنگ

شادی و نشاط

18

23

سه

تگوگ سام جانگ

آتش

18

23

چهار

تگوگ سا جانگ

رعد و برق

20

27

پنج

تگوگ اُ جانگ

باد

20

31

شش

تگوگ یوک جانگ

آب

23

31

هفت

تگوگ چیل جانگ

کوه

25

31

هشت

تگوگ پال جانگ

زمین

24

34

نه

پوم سه کوریو

قوم کوریو

30

45

 تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

هادی ساعی بن کوهلی

  

 ساعت 3 صبح 20 اردیبهشت ماه سال 1355 در بیمارستان امام خمینی تهران به دنیا آمدم . مادرش می گوید :  پدرش شهرستان بود و پنج روز بعد آمد . اصیلت پدر و مادرم به آذربایجان شرقی برمی گردد . یک ده بنام  بن کوهلی در اطراف تبریز که پدر و مادرم اهل آنجا هستند . و این نام پسوند نام خانوادگی مان هم  هست ، ساعی بن کوهلی ... بچه شهر ری و عاشق زادگاهم هستم . همه بچه ها می رفتند باشگاه  ، من هم یک روز همراهشان رفتم . خوشم آمد قرار شد یکی از همسایه ها که مربی تکواندو بود وفروشگاه لوازم ورزشی داشت برایم لباس بیاورد ، نامش عمو قربون بود .، چند هفته  ای طول کشید و او به قولش عمل نکرد رفتم پیشش گفتم اگه نمیتوانی تهیه کنی بروم به پدرم بگویم از جای  دیگر برایم تهیه کند . قول داد که فردا آماده است . اما امروز برویم باشگاه ... من با تی شرت و گرمکن  وسط آن همه سفید پوش بودم . استاد مهیمن مربی آنجا بود . تا مرا دید گفت : بچه لباس تکواندوت کجاست ؟ جواب دادم عمو قربون برایم نیاورده ، گفت عمو قربون کیه ؟ من هم با اشاره آقای همسایه را که ارشدکلاس تکواندو بود را نشان دادم  . او به من اولین درسم را همانجا داد . " عمو قربون نه ، استاد ، فهمیدی ؟ باید به او بگویی استاد " و سپس گیر داد به عمو قربون که چرا برای هادی لباس نیاورده ای ؟در کودکی به قول اهالی محل بچه شری بودم  . خیلی شلوغ بودم و بیش از حد نا آرام و جسور ، هیکل ریز و میزه ای داشتم  . اما بسیار شیطان بودم . مادرش می گوید : " هادی یک روز آمد و گفت : بچه ها می روند تکواندو من هم می روم باشگاه محمدی . آقای قربان نجفی که بچه ها به او عمو قربون میگفتند همسایه روبرویی ما بود که تکواندو کار و مربی این ورزش بود . از انجایی که بچه شیطانی بود نمی گذاشتم بیرون برود ،  برایش در خانه فوتبال دستی گرفتم  که بازی کند  ، یک روز رفته بودم مجلس ختم یکی از اقوام و در را قفل کرده بودم که او از خانه بیرون نرود . اما هادی رفته بود پشت بام  ...  یک بشکه ی آب گذاشته  بودیم آنجا که با لوله ای به حیاط وصل می شد هادی عادت داشت چیزی مثل چوب دستی دستش باشد . آن روز چوب پرده ای دستش بود  ...  " مادر پس از مدتی می رسد خانه و پس از دیدن آن حادثه از حال میرود " به محض رسیدن به خانه صدایی از پشت بام آمد  هادی چوب پرده را زده بود به آب و  بعد تکیه داده بود سیم برق ، سه تا پشت بام آن طرف تر پرت شده بود صدای جرقه آمد و داد او خودم را سریعا به پشت بام رساندم   وقتی صحنه را دیدم از حال رفتم گفتم هادی ام مرده . جیغ داد هوار و سپس چیزی نفهمیدم . صدای همسایه ها می شنیدم که می گفتند خانم ساعی چیزی نشده بلند شو  ،  بلند شو ! و بعد صدای خودش را " مامان چیزیم نشده پاشو " عصبانی شدم ، با دستم زدم به او ، دستم درد گرفت . عصبانی تر شدم و با چوب زدم تو سرش ، میدانید چه شد ؟ چوب شکست . "  هادی می گوید : " اگر مادرم آن چوب را به من نمی زد ، شاید قهرمان تکواندو نمی شدم " مادرش می گوید : " کمتر پای مسابقات  هادی می نشینم  ،  ممکن است او آسیب ببیند و من تحمل دیدن این صحنه ها را ندارم ، در تمامی مسابقات او دلشوره ای وجود مرا فرا می گیرد . "  در روز قهرمانی هادی جمعه صبح او باز هم تلویزیون ندید ، رفته بود سوریه برای هادی دعا کند . یکی از همسفرها رفت پیشش و  گفت : " خانم دهقان مشتلق بده ، هادی اول شده ، مبارکه حاج خانم " و اشک خوشحالی مادر به نشانه ی  بر آورده شدن حاجتش سرازیر شد .تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

هادی ساعی که از سال 1995 وارد عرصه قهرمانی شده و در این مدت بیش از 20 مدال طلا نقره و برنز از رقابتهای جهانی ، المپیک و قاره ای کسب کرده است روز شنبه در اولین روز رقابتهای غرب آسیا در یک مبارزه نمادین شرکت می کند و از دنیای قهرمانی خداحافظی خواهد کرد 

افتخارات هادی ساعی در میادین مختلف در طول 13 سال حضور در ترکیب ثابت تیم ملی: 

نقره - ارتش‌های جهان 1995

برنز- ارتش‌های جهان کرواسی 1996

طلا -  بازی‌های غرب آسیا 1997

طلا - جام جهانی آلمان 1998

طلا - مسابقات جهانی ادمونتون، کانادا 1998

طلا- انتخابی المپیک سیدنی1999

نقره - جام جهانی فرانسه 2000

برنز- المپیک سیدنی 2000

طلا - جام جهانی ویتنام 2001

طلا- قهرمانی آسیا و اقیانوسیه 2002

طلا - جام جهانی ژاپن 2002

طلا - بازیهای آسیایی بوسان 2002

نقره - مسابقات جهانی گارمیش- پارتنکیرچن، آلمان 2003

طلا - انتخابی المپیک آتن 2004

طلا -  المپیک آتن 2004

طلا -  مسابقات جهانی مادرید 2005

طلا - قهرمانی آسیا تایلند 2006

برنز - بازی‌های آسیایی دوحه 2006

برنز-  مسابقات جهانی پکن 2007 

طلا -  المپیک پکن 2008تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

هادی ساعی پس از قهرمانی المپیک اتن میگوید:

سکوی قهرمانی وفا ندارد ۴ سال برای کسب این مدال زحمت کشیدم

۴سال انتظار کشیدم تا قهرمان المپیک شدم ولی مدتی که روی سکو

بودم تنها ۵  دقیقه طول کشید وبعد از من شخص دیگری از ان سکو بالا رفت.

 به نظر من ادم باید کاری کند تا در قلب مردم قهرمان باشدنه روی سکوهاتاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

تاریخچه تکواندو:

 تکواندو ورزشی است که منشاُ ومبداُشکل گیری آن کشورکره جنوبی (‌ایالت منچوری سابق)‌ میباشد . این کشوردرمیان کشورهای چین وژاپن قرارگرفته وازنظر سوق الجیشی دارای موقعیت خاصی بود که همواره برسرتصاحب آن مابین این کشورها درگیری شدیدصورت میپذیرفت ومردم کره با حس میهن پرستی همواره برای استقلال کشورخودباهر وسیله ممکن به دفاع از تجاوز ، تجاوزگران به سرزمین خود می پرداختند که یکی از بهترین روشهای دفاعی آنان استفاده ازفنون تکواندو بودکه درآن برهه اززمان با نامهای هوارانگ دو –تکیون و…… نامیده می شد . پس از اتحادقومهای مختلف برعلیه تجاوزگران وپیروزی آنان درجنگ وتشکیل یک حکومت واحد درکشور نام کشور ازمنچوری بنام کره که این نام الهام گرفته شده ازقوم کوریو که هسته مرکزی اتحاد اقوام کره بود گرفته شده بود ،تغییر پیدا نمود. درهمین زمان نیز ورزش رزمی کره بنام تکواندوثبت گردید( 15 آگوست 1945 میلادی ) ومسئولان آن ضمن تدوین قوانین ومقررات آموزشی واداری این ورزش درکره شروع به فعالیت جهت گسترش آن دردیگرکشورهای جهان شدند ونتیجه آن پس ازگذشت حدود شصت سال تلاش مستمر،حضورورزش تکواندوبعنوان یک ورزش مدرن امروزی دربزرگترین میادین ورزشی جهان اعم ازتورنمنت های بین المللی – قهرمانی قاره ای (آسیا – اقیانوسیه – اروپا – آمریکا – آفریقا )‌ قهرمانی جام جهانی – قهرمانی جهان (‌ازسال 1973)‌وازسال 2000 نیزبعنوان یک رشته رزمی رسمی وازبزرگترین ومعتبرترین میادین ورزشی جهان یعنی المپیک گردید که دراین اولین المپیک (سال 2000) کشور عزیزمان ایران با دوسهمیه بازیکن منتخب شده ازسوی فدراسیون جهانی بنام هادی ساعی ومجید افلاکی وسرمربی تیمهای ملی حسن ذوالقدری شرکت نموده ودروزن پنجم هادی ساعی با تمام مشکلات سیاسی واداری موجود که اثرگذار درنتابج مسابقات بین المللی میباشدموفق به کسب یک مدال برنز ارزشمندازالمپیک گردید .

ورود به ایران:

درسال 1349 (مطابق 1970 میلادی )‌با مطالعاتی که درسیستم نظامی کشورجهت تقویت وتربیت نیروهای تخصصی وویژه ارتش انجام گردید تکواندو با توجه به مهارت خاص فیزیکی وچابکی وکاربردهای فنی آن مورد توجه مسئولان وقت قرار گرفته وبعنوان یک درس اصلی آموزشی نیروهای ویژه چترباز (‌تیپ نوحه )‌ تعیین گردید .جهت آموزش آن نیزاساتید این ورزش (کیم سورین – کیم یانگ هونگ )‌ازکشورکره دعوت شده واین اساتید آموزش فشرده وسخت آنرا درپرسنل منتخب نیروهای مخصوص شروع نمودند که پس از اتمام این دوره فارغ التحصیلان آن اساتیدوپیشکسوتان حاضر: استادمحمداسماعیل آذرپاد - استاد داودارجمند – استاد کاظم رضایی – استادسلیمان علی نسب – استاد شیراسب واستادان زنده یاد، شادروان حسن زرشکی – شادروان قاسم نقیب زاده – شادروان منصور فکوری ودیگر فارغ التحصیلان بودند واز سال 1350 توسط همین اساتید آموزش آن درباشگاههای تهران دخانیات– کیان – نیکنام و……… به میان ورزشکاران علاقه مند به ورزشهای رزمی برده شد وپس ازحدود بیست وسه سال آموزش وتلاش حاصل آن تعداد کثیری مربی وداور وقهرمان توسط این اساتید وشاگردان اولیه وثانویه آنان درسراسرکشورمیباشد .

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

تاریخچه تکواندو:

تکواندو یک هنر رزمی کره ای و یکی از ورزشهای المپیکی است. این رشته دارای بیشترین تعداد ورزشکار درمیان هنرهای رزمی در سراسر دنیا ست.فنون تکواندو از ورزشهای سنتی تاریخ کره استخراج و پس از جنگ جهانی دوم با تلاش مستمر اساتید هنرهای رزمی کره جنوبی در قالب یک ورزش رزمی مدرن به دنیای هنرهای رزمی عرضه شده است.اگرچه این ورزش تأثیراتی از کاراته پذیرفته و شباهتهایی نیز با برخی سبک های جنوبی کونگ فو در آن به چشم می خورد، اما استیل خاص این رشته دفاعی که متکی بر ضربات پا با حداکثر قدرت است و بر حفظ فاصله فیزیکی با دشمن و طراحی فنون برای دور کردن مهاجم تاکید دارد، آن را از تمام سبک های رزمی موجود متمایز می کند.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 

اسم

              معنی

ته

پریدن، لگدزدن و خرد کردن با پا

کوان

دفاع کردن و ضربه زدن با دست

دو

هنر، ورزش

دوجانگ

سالن تمرین

شی آپجانگ

زمین مسابقه

تیوک

یونی فرم (لباس تمرین)

ساید

شلوار

تی

کمربند

کانگ جانیم

استاد

کیو ساپ

ارشد

کیونگ ره

تعظیم، احترام

انچا

نشستن

اراسا

برخاستن

کی هاپ

نعره ترسناک

کیو روگی

مبارزه

پومسه

مبارزه

ت – گوک

قدرت و عظمت ، جاودانگی

شی یو

استراحت

شی جاک

شروع

گیه سوگ

ادامه

کالیو

جدا شدن

کومان

پایان

چاریوت

خبردار

مو آسوگی

دو پا با هم به صورت چسبیده

چونبی

آماده باش

پارو

برگشتن به حالت اول

آپ سوگی

حالت راه رفتن ساده

آپ کوبی

ایستادن به جلو

جوچوم سوگی

مانند نشستن روی زین اسب

کو آسوگی

ایستادن ضربدری

بوم سوگی

به حالت ببر ایستادن

هاکناری سوگی

ایستادن درنا

تیرو دیرا

برگشتن به سمت عقب

مه ری

پیشانی

توک

چانه

موک

گردن

کاسوم

سینه

نانشیم

بیضه

پوم

کمر

سان

دست

پیون سان کوت

نوک انگشتان دست

جوجین پیون سان کوت

نوک انگشتان دست(کف دست رو به بالا)

سان بادک

کف دست

ساننال

تیغه خارجی دست

ساننال دونگ

تیغه داخلی دست

باتانگ سان

پاشنه کف دست

هان یون گاماک

یک انگشت نیزه ای دست

آگوم سان

فاصله بین انگشت شصت و سبابهتاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

کال جی بی

دست دهان ببری

کال گاوی سان

نوک سر پنجه های دست

گاوی سان کوت

ضربه با دو انگشت نشانه و وسط

جوموک

مشت

بام جوموک

بند وسط گشت وسط

کین جوموک

وسط انگشتان مشت

پیون جوموک

دومین وفصل انگشتان دست

دونگجوموک

پشت مشت

آپ جوموک

جلو شت

مه جوموک

نرمی مشت

پالموک

قسمت داخلی ساعد دست

پاکات پالموک

قسمت خارجی ساعد دست

میت پالموک

روی ساعد دست

دونگ پالموک

پشت ساعد دست

پالکوب

آرنج

بال

پا

بال نال

تیغه خارجی پا

بال دونگ

بر آمدگی روی پا

بال بادک

کف پا

آپ چوک

سینه پا

دیو چوک

پاشنه پا

مو روب

زانو

آره

پایین(بدن)

مومتونگ

وسط(بدن)

اولگول

بالا(بدن)

آپ

جلو

یوب

پهلو

دیت

عقب

باندا

موافق

بارو

مخالف

ون

چپ

اورن

راست

آن

از خارج به داخل

پاکات

از داخل به خارج

دوبن

دوتا(پی در پی)تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٧ نويسنده: یاشار محمدی

 

عدد کره ای فارسی
۱ هانا یک
۲ تول دو
۳ ست سه
۴ نت چهار
۵ داسوت پنج
۶ یاسوت شش
۷ ایل گوپ هفت
۸ یودول هشت
۹ آهوپ نه
۱۰ یوول ده


تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

عکس های جالب از فرزاد عبداللهی

 

 

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

 

  عکس های خیلی خیلی زیبا از فرزاد عبداللهی

 

 

بقیه عکس ها در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

  عکس های خیلی خیلی زیبا از فرزاد عبداللهی

 

 

 

بقیه عکس ها در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

 

هادی ساعی در حال امتحان اصل بودن مدال خود

 

هادی ساعی قهرمان المپیک شد

 چهار نفر روی سکوی نفر اول . هادی ساعی قهرمان المپیک

 

بقیه عکس ها در ادامه مطلب

 


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

 

 

 

بقیه عکس ها در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

عکس 12 

  

 عکس 6

 

بقیه عکس ها در ادامه مطلب

 


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

اهداف جسمانی یا فیزیکی:

کسب آمادگی جسمانی و تناسب اندام. امکان تمرین تکنیکها بدون حریف. تمرین در شرایط مختلفحملات و دفاع ها. هماهنگی بیشتر عصب و عضله.

 

اهداف فکری:

بهبود توانایی تمرکز فکر. بهبود توانایی پردازش تکنیکها. گسترش خلاقیت. بهبود قدرت تصمیم گیری در شرایط گوناگون.

 

اهداف روحی:

کسب آرامش روحی و روانی. افزایش اعتماد به نفس. ایجاد انضباطفردی و گروهی. 

تکواندو هنری خشن و پر قدرت است، بدون فرم تکواندو کاران تنها روحیه جنگ آوری و مبارزه را می آموزند. بنابراین می توان فرم را وسیله ای جهت توازن روحی تکواندو کاران دانست. فرم متعادل کننده آموزش هنر رزمی تکواندو می باشد و همانطور که گفته شد تکواندو بدون فرم ارزشهای انسانی و فلسفی خود را از دست می دهد.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

مقدمه:

تکواندو هنری رزمی و ورزشی است که روش دفاع از خود را به هنرجو آموزش میدهد و به هنرجویان یاد میدهد که چگونه از دستها و پاهای خود برای دفاع کردن استفاده کنند. تکواندو از سه کلمه مجزای، "ته" به معنای پریدن ضربه زدن و خرد کردن با پا. "کوان" به معنای دفاع کردن، ضربه زدن و تخریب کردن با دست. "دو"، به معنای راه و روش تشکیل شده است. اگر چه معنای تکواندو روشی برای مبارزه با پا و دست است ولی محتوای آموزشی و فرهنگی تکواندو بر مبنای "دو" که راه و روش زندگیست بنیانگذاری شده تا جایی که محل تمرین تکواندو را "دوجانگ" یعنی محل زندگی نامگذاری کردند. اصول اخلاقی تکواندو یا همان

"چونگ شین" عبارت اند از: احترام، بردباری و صبر، کنترل نفس، شرافت، روحیه سرسختی و شکست ناپذیری، انجام وظایف در مقابل پدر و مادر، اتحاد و یگانگی ملتهاست.

 

فرم یا پوم سه چیست؟

فرم یکی از مهمترین جنبه های آموزشی هنرهای رزمی میباشد. فرم مجموعه ای از حرکات کلاسیک تکواندو، شامل تکنیکهای ایستادن، دست، پا و جابجایی است که بر اساس منطق طراحی شده اند.

تاریخچه فرم ها به قدمت هنرهای رزمی است و هیچ هنر رزمی وجود ندارد که فرم نداشته باشد. در زمانهای باستان که هنرهای رزمی به صورت مخفی و انفرادی تمرین میشد هنرجویان جهت تمرین تکنیکها و مبارزه ناگزیر به اجرای دفاعها و حملات در مقابل حریف فرضی بودند. بدین ترتیب فرمهای اولیه پا به عرضه حیات نهادندوبه تدریج فرمهای برتر اساتید زبردست توسط شاگردان آنان در نقاط مختلف آموزش داده شده. این اولین مرحله در استاندارد فرمها بود. با تشکیل سبکهای متفائت توسط اساتید تراز اول فرمهای هم سطح به شکل یکسان بین هنرجویان آن سبک تمرین میشد. فرمهای تکواندو پس از قرنها توسط فدراسیون جهانی تکواندو در سال 1977 میلادی مطابق با 1356 خورشیدی یکسان و استاندارد گردید. در حال حاضر بیش از 202 کشور پنج قاره جهان فرمهای تکواندو را طبق استاندارد فدراسیون جهانی تکواندو تمرین میکنند.

اگرچه فرمها حاوی تکنیکهای متنوعی هستند با این وجود همگی دارای خواص یکسانی میباشند که سه اصل کلی را در بر دارند. این سه اصل عبارتند از: هر فرم از نقطه یا حالت خاصی شروع میشود و در همان نقطه یا حالت تمام میشود. هر تکنیک بایستی با سرعت و قدرت خاصی که در فرم برای آن معین شده اجرا شود. هر فرم به خودی خود دارای ارزشهای فیزیکی و روانی مخصوص به خود است.

با پیشرفت هنرجو فرمها پیچیده تر و مشکل تر میشود و تنها پس از تمرین فراوان هر فرم(حداقل 300 بار) و موفقیت در آزمون میتوان فرم بعدی را آموزش داد. با اندکی توجه به فرمهای تکواندو درمیابیم که همگی با تکنیک های دفاعی و از سمت چپ شروع میشود.

با در نظر گرفتن اینکه فلسفه پیدایش و تکامل هنرهای رزمی، دفاع از حق حقیقت و نیز دفاع از مظلوم و ستم دیده ، مسئله شروع فرم ها روشن می گردد.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٦ نويسنده: یاشار محمدی

 تکواندو نام رشته رزمی است که در کشورکره بیش   از چندین هزارسال قبل شکل گرفته داستانها و    روایت های بسیار گفته ونوشته شده   ولی جالبتراز   همه این که درزمان پیدایش تکواندو کره تمام ارتش خود رابه این رشته مصلح کرده بود بادشمنان خود  نبرد می کرد تااین که اندک اندک به تمام کشورهای آسیایی وبعدا اروپایی راه پیدا کرده و بسیا رمورداستقبال  قرارگرفت خصوصاجوانان و  نوجوانان روایت شده است که تکواندو توسط مردی نیمه آسمانی درزمانی که کشور توسط کشورهای همسایه نظیر ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژَاپن مورد هجوم قرارمی گرفت اموزش داده شده که ۹۰٪مبارزه فقط با زربات سنگین پا اجرا می شده واصلا فرمی  در کار نبوده استتاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی
عکس های قهرمانان تکواندو ایران

  

برای دیدن بقیه عکس ها به ادامه مطلب بروید


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی

گپی دوستانه با یوسف کرمی و همسرش عطیه نوذری(برگرفته از سایت تبیان)

خیلی جالبه پیشنهاد میکنم تا آخرش بخونید.نظر یادتون نره.

 

یوسف کرمی جدا از توانایی های فنی مثال زدنی اش از ویژگی های اخلاقی بالایی نیز برخوردار است. یوسف هر چقدر که مدال گرتفه و افتخار کسب کرده، افتاده تر و به قول معروف خاکی تر شده است. یوسف کرمی و همسرش که سال 82 به عقد هم درآمدند، شب قبل از برگزاری مراسم عروسی خود میبان ما بودند تا مشخص شود قهرمان طلایی جهان تا چه اندازه برای مردم و خواننده های خبر ورزشی احترام قائل است.

یوسف از همه جا سخن گفت، بی ریا و بی ادعا. کرمی در ورزش ایران بدون تملق، پدیده است و اعجوبه. به نظر شما کسی که در هجده سالگی موفق می شود مدال طلای قهرمانی جهان را به گردن آویزد و 25 مدال طلای بین المللی تا 22 سالگی کسب کند ، نمی تواند یک اعجوبه باشد و ده سال بعد اسطوره!

**آقا داماد، اول بیوگرافی؟

یوسف کرمی متولد میان، در شناسنامه دوم فروردین 1362 به دنیا آمده ام اما راستش را بخواهید 19 اسفند 1361 پا به کره خاکی گذاشتم.

**فرزند چندم خانواده هستید؟

هفتم، یک برادر از خودم کوچکتر دارم که به کپی برابر اصل معروف است. الان جزو تیم نوجوانان ایران است. فکر کنم اگر بخواهد، می توان یوسف کرمی شود.

**تحصیلات؟

دانشجوی رشته برق الکترونیک دانشگاه آزاد میانه هستم.

**ببخشید، قهرمانی تکواندوی جهان چه ربطی دارد به برق و الکترونیک؟

گفتم متفاوت و متنوع باشد، دوست نداشتم تربیت بدنی بخوانم.

**غیر از تکواندو ورزش دیگری هم انجام داده ای؟

فوتبال، در تیم هما هافبک وسط بودم. هیچ وقت گلی نزدم اما اگر توپ از من رد می شد، مطمئن باشید آدمی دنبال آن توپ نمی دوید!

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی

 

 

 

عکس های زیبا و دیدنی یوسف کرمی

 

 


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی

استیون لوپز، چهره شناخته شده ای در تکواندوی جهان است. کسب سیزده مدال طلا در مدت ۱۴ سال حضور در عرصه تکواندوی جهان آمار خیره کننده ای است!

اهمیت این مدال ها زمانی بیشتر آشکار می شود که بدانید این کوله بار طلا! از مسابقات جهانی، جام جهانی، المپیک و بازی های پکن امریکن جمع شده است.

او علاقمند به مطالعه کتاب هائی است که باعث افزایش اطلاعات عمومی اش شده و علاقمند به شنیدن تمامی انواع موسیقی است. جان لوپز، برادر بزرگ تر استیون نیز قهرمان دو دوره مسابقات قهرمانی پان امریکن و دارنده مدال نقره مسابقات جهانی است. وی در حال حاضر سرمربی تیم ملی تکواندوی آمریکا است و این تیم را در المپیک ۲۰۰۸ پکن هدایت خواهد کرد.

مارک، برادر کوچک تر استیون و دایانا، خواهر وی نیز از اعضاء تیم ملی تکواندوی آمریکا هستند!

▪ غذاهای مورد علاقه استیون: اول از همه غذاهائی که دست پخت مادرش می باشند، بعد کیک شکلاتی و البته غذاهائی که حاوی ویتامین های موردنیاز بدن هستند.

او معمولاً یک روز قبل از مسابقه، جوجه کباب و سبزیجات می خورد. در روز مسابقه هم کره بادام زمینی، ساندویچ، ژله و مقداری میوه انتخاب او خواهند بود.

▪ ورزشکار مورد علاقه استیون: محمدعلی کلی

▪ فیلم های مورد علاقه: ”شیر دل“ و ”جنگل گامپ“. او از موسیقی لاتین لذت برده و کشور مورد علاقه او کروواسی است!

          

▪ و بازهم ... آیا می دانستید که:

ـ در سال مسابقات جهانی ۲۰۰۷ پکن، برای چهارمین سال متوالی مدال طلای جهان را کسب کرد.

ـ تمامی خواهر و برادران وی دارای عناوین جهانی هستند.

استیون، مارک و دایانا با کسب مدال طلا از مسابقات جهانی ۲۰۰۵، تاریخ ساز شدند و اولین خواهر و برادرانی بودند که در یک رویداد جهانی به مقام قهرمانی رسیدند.

ـ مربی استیون، ژان برادر بزرگ ترش است.

ـ او در رویای حضور در المپیک به همراه سایر خواهر و برادرانش بوده است.

ـ استیون، تکواندو را از سن پنج سالگی آغاز کرده و تمرینات خود را در گاراژ منزل انجام می داده است.

ـ استیون لوپز متولد ۹ نوامبر ۱۹۷۸ در نیویورک است.

   

وی از سال ۱۹۹۴ با کسب مدال نقره در مسابقات پان امریکن وارد عرصه مسابقات حرفه ای شد و از آن سال تاکنون موفق به کسب عناوین ذیل شده است:

ـ ۱۹۹۴: مدال برنز مسابقات جام جهانی

ـ ۱۹۹۶: مدال طلای مسابقات قهرمانی پان امریکن و رقابت های جهانی جوانان

ـ ۱۹۹۷: مدال طلای مسابقات جام جهانی

ـ ۱۹۹۸: مدال طلای مسابقات پان امریکن، مدال برنز کاپ جهانی

ـ ۱۹۹۹: مدال طلای مسابقات پان امریکن، مدال نقره مسابقات کسب سهمیه المپیک در پان امریکن

ـ ۲۰۰۰: مدال طلای المپیک

ـ ۲۰۰۱: مدال طلای مسابقات جهانی

ـ ۲۰۰۲: مدال برتر جام جهانی

ـ ۲۰۰۳: مدال طلای مسابقات جهانی و بازی های پان امریکن

ـ ۲۰۰۴: طلای المپیکتاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی

استیون لوپز قهرمان پرآوازه تکواندو آمریکا تاکنون موفق شده در المپیک‌ دو نشان طلا و یک برنز و پنج مدال طلای رقابت‌های قهرمانی جهان را به دست بیاورد. او در سن 32 سالگی به فکر رقم زدن یک قهرمانی دیگر در کلکسیون افتخاراتش است، این بار در المپیک لندن. لوپز آمریکایی یکی از پرافتخارترین تکواندوکاران دنیا است. نکته جالب توجه درباره این تکواندوکار این است که او همه عامل موفقیتش را توجه خاص خدا نسبت به خودش می‌داند و پس از هر قهرمانی دست‌هایش را برای سپاس به درگاه خدا بالا می برد و از این هدیه خداوند تشکر می‌کند.

خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در حاشیه رقابت‌های جهانی انتخابی المپیک با او گفت‌و‌گویی را انجام داد که متن مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

* هر چند در دنیای تکواندو شناخته شده هستید اما بیشتر درباره خودتان بگویید.

من 32 سال دارم و مجرد هستم. برادر بزرگ‌تر و کوچک‌ترم هر دو ازدواج کرده‌اند. یک خواهر هم دارم که همه تکواندوکار هستند. در زمان کودکی شرایط مالی خوبی نداشتیم، ولی همگی در کنار هم تلاش کردیم و با راه‌اندازی آکادمی تکواندو شرایط مالی خوبی را برای خانواده‌مان رقم زدیم.

* از چه زمانی تکواندو را آغاز کردید و زیر نظر چه کسی تمرین می‌کنید؟

وقتی 17 سال داشتم عضو تیم ملی آمریکا شدم و برای اولین بار به طور رسمی در مسابقات مهم جام جهانی سال 1994 شرکت کردم و برنز گرفتم. در سال 1973 برای اولین بار مسابقات قهرمان جهان برگزار شد. آن زمان آمریکا در رقابت‌های جهانی تکواندو هیچ مدالی نداشت. من اولین طلای قهرمانی جهان را در سال 2001 گرفتم. قبل از آن برادرم مدال نقره داشت. اکنون من و خواهرم زیر نظر برادر بزرگترم که مدال نقره رقابت‌های جهانی سال 1995 و دو عنوان قهرمانی قاره آمریکا را دارد، تمرین می‌کنیم.

* آیا شغل دیگری جز تکواندو دارید؟

خانواده‌ لوپز دو آکادمی تکواندو در تگزاس دارد که فقط کار آموزش انجام می‌دهد. من یکی، دو بار در هفته به این آکادمی‌ها سر می‌زنم و به روند آموزشی نظارت می‌کنم. این شغل پردرآمد است. خانواده‌ها خیلی تکواندو را دوست دارند، چرا که فرزندانشان می‌توانند از خودشان دفاع کنند. ما برای دو نوبت تمرین در هفته 150 دلار در ماه از شاگردانمان می‌گیریم. اگر 100 شاگرد داشته باشیم، رقم قابل توجهی است.

 


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی
تکواندوکار تیم ملی آمریکا بعد از باخت به نماینده ایران گفت: یوسف کرمی را به خوبی می‌شناختم اما او مثل یک فوتبالیست از پاهای قدرتمندی برخوردار بود و پیروز شد.

"استیون لوپز آمریکایی" که صبح امروز شنبه برابر یوسف کرمی کاپیتان تیم ملی تکواندو ایران شکست خورد ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار اعزامی مهر به باکو افزود: مبارزه خوب و سطح بالایی بود ، من ابتدا خیلی خوب موفق شدم چهار امتیاز از حریف بگیرم ولی یوسف به خوبی تکنیک های خود را اجرا کرد. وی مانند  یک فوتبالیست حرفه ای از پای خود بهره برد. او تکواندوکار با تکنیک و با تجربه ای است. ضمن اینکه هر تکواندوکاری که از هوش خود به خوبی استفاده کند می تواند پیروز شود و نماینده ایران امروز همانی بود که باید می بود.

این تکواندوکار آمریکایی با بیان اینکه داور با چهار اخطار مرا کشت افزود: سبک بازی من در جهان شناخته شده است و همه تکواندوکاران با برنامه مقابل من قرار می گیرند و همین کار را دشوار کرده است. من معتقدم که این شکست ممکن است برای هر تکواندوکاری رقم بخورد و این شکست را به راحتی قبول می کنم و می روم تا در پان آمریکن سهمیه بگیرم.

لوپز هنگام استراحت در مبارزه با یوسف کرمی - عکس اختصاصی مهر ؛ مجید علی نژاد - باکو

لوپز درمورد هوگوی الکترونیکی هم گفت: هوگوی الکترونیکی برای من وحشتناک است و من با هوگوی معمولی راحترم ، سبک بازی من اینچنین است.

وی در مورد برنامه اش به خبرنگار مهر گفت: من طلای المپیک را به عنوان هدف اصلی خود قرار داده و روی آن برنامه ریزی می کنم، اینجا می توانستم سهمیه بگیرم و حالا راه من برای رسیدن به این هدف دورتر شد.

این تکواندوکار آمریکایی در پایان در مورد اولین باخت به ایرانی ها گفت: من برای تکواندوکاران ایرانی احترام خاصی قائلم. در سالهای قبل من پیروز می شدم و امروز یوسف کرمی و این جزوی از ورزش است.

خبر گزاری مهرتاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی

پس از خداحافظی از دنیای قهرمانی؛خداداد: نتوانستم خودم را از نظر روانی آرام کنم/ اگر برایم دل می‌سوزاندند خودشان به من زنگ می‌زدند.

"بهزاد خداداد" پرافتخارترین تکواندوکار وزن دوم تکواندوی ایران برای همیشه از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. به گزارش خبرگزاری ورزش ایران (ایپنا)، خداداد که پیش از المپیک 2008 پکن از جمله امیدهای اصلی مدال‌آوری تکواندو ایران محسوب می‌شد، به دلایل مختلف از این اعزام بازماند تا مصدومیت کهنه و عدم آرامش روحی روانی در نهایت منجر به اتخاذ تصمیم خداحافظی از دنیای قهرمانی شود. خداداد در این خصوص به ایپنا گفت: پس از المپیک 2008 پکن خیلی تلاش کردم تا از نظر روانی و فکری خودم را آرام کنم و به شرایط قبل بازگردم. شاید از نظر جسمانی توانستم به حد آمادگی لازم برسم و به همین دلیل جزو 16 نفر حاضر در اردوهای تیم ملی قرار دارم ولی نتوانستم از بسیاری مسائل پیش آمده بگذرم و ترجیح دادم از تیم ملی خداحافظی کنم. فینالیست 3 دوره مسابقات جهانی تکواندو تصریح کرد: تا زمانی که تصمیم مبنی بر خداحافظی از تیم ملی قطعی نشده بود در لیگ و اردوها حضور داشته ولی اینک به فکر سلامت و برنامه‌های آتی زندگی‌ام خواهم بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا قبل از اتخاذ این تصمیم با مسئولان فدراسیون و سرمربی تیم ملی صحبت کرده است یا خیر؟ گفت: تنها با بیژن مغانلو به عنوان مربی و دوست صحبت کردم که وی نیز دلایل منطقی‌ام را پذیرفت. سایرین نیز اگر دل می‌سوزاندند خودشان به من زنگ می‌زدند اما احساس می‌کنم با این خداحافظی خیلی‌ها خوشحال شدند. من امیدوارم به عنوان کارگر مردم به کشورم ادای دین کرده باشم. بهزداد خداداد از سال 1998 عضو تیم ملی تکواندو شد که مهمترین عناوین کسب شده توسط وی در پی می‌آید: 1998: نقره جام جهانی آلمان 1999: برنز ارتش‌های جهان، نقره آزمایشی المپیک سیدنی، برنز ارتش‌های جهان در کره 2001: طلای قهرمانی جهان در کره جنوبی، برنز قهرمانی آسیا در اردن 2002: برنز جام‌جهانی ژاپن، نقره بازیهای آسیایی بوسان، طلای دانشجویان جهان در یونان 2003: نقره قهرمان جهان در آلمان، نقره المپیک دانشجویان در کره 2004: طلای ستارگان جهان در دوبی 2005: نقره قهرمانی جهان در مادرید، طلای دانشجویان جهان والنسیا، برنز المپیک دانشجویی در ازمیر 2006: برنز بازیهای آسیایی دوحه قطر 2007: مدال طلای آسیا در ویتنام 2009: نقره جام جهانی باکو خداداد در این مدت بیش از 20 مدال از تورنمنتهای مختلف کسب کرده است.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی

به گزارش خبرگزاری فارس، قوانین تکواندو در آستانه مسابقات جهانی و المپیک معمولاً دستخوش تغییرات می شود تا با بهبود داوری ها و عادلانه شدن آن، ابقا این رشته در این بازی‌ها بیش از پیش تضمین شود.چندین سال طول کشید تا هوگوی الکترونیکی در مسابقات مورد استفاده قرار گیرد و در سال 2005 برای نخستین بار آزمایش شد تا به طور رسمی در رقابت ها مورد استفاده قرار گرفت.اکنون استفاده از کلاه الکترونیکی نیز در دستور کار است اما آن هم باید مورد آزمایش قرار گیرد. این مسئله نیاز به زمان زیادی دارد بنابراین در المپیک لندن از آن استفاده نخواهد شد.در مسابقات قهرمانی جهان در دانمارک در سال 2009 و جام جهانی در ارومچی چین در سال 2010 از 3 دوربین استفاده شد اما در المپیک لندن از 5 دوربین در مبارزات استفاده می شود تا دقت بالاتر رود.پس از کسب 12 امتیاز از سوی یک تکواندوکار، مسابقه ادامه پیدا نمی کند. ضربات چرخشی یک امتیاز دارد و اگر ضربه به سر زیبا باشد 4 امتیاز به تکواندوکار تعلق می گیرد و در حالتی که بازیکن از مربی خود بخواهد که در حین مسابقه از کارت خود استفاده کند، داور به تکواندوکار اخطار می دهد.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٥ نويسنده: یاشار محمدی

هادی ساعی دومین تکواندو کار برتر تاریخ

 
 
به گزارش روز شنبه خبرنگار ورزشی خبرگزاری ایسکانیوز، در بررسی این سایت مجموعا 10549 تکواندوکار از نخستین دوره برگزاری مسابقات رسمی تکواندو در جهان مورد بررسی قرار گرفته اند که مطابق با تعداد مدال ها و عناوین کسب شده، هادی ساعی پرافتخارترین تکواندوکار المپیکی کشورمان با کسب 929 امتیاز، پس از استیون لوپز در رده دوم برترین تکواندوکاران تمامی ادوار تکواندو در هر دو گروه مردان و بانوان قرار گرفت.بر اساس این گزارش، استیون لوپزاز امریکا نیز با کسب 1078 امتیاز در صدر بهترین های جهان جای دارد.بر اساس این گزارش، پس از لوپز و ساعی، بحری تانریکلو (ترکیه) با 851، آنتونیو خوان راموس (اسپانیا) با 758، ویکتور استرادا (مکزیک) با 670، پاسکال ژنتیل(فرانسه) 665، چو مو ین (تایوان) با 611، گابریل اسپارزا (اسپانیا) با 579 امتیاز عناوین سوم تا هشتم را در اختیار دارند، ، ضمن اینکه کره جنوبی به عنوان مهد تکواندوی جهان، در بین 10 تکواندوکار برتر تمامی ادوار دارای 2 نماینده به اسامی یوئن هو چو قهرمان سبک وزن جهان در سالهای 2001،2003،2007 و 2009 و کیم جائه قهرمان سنگین وزن جهان در دهه نود میلادی است که به ترتیب با 562 و 490 امتیاز در رده های 9 و 10 قرار گرفته اند.کارنامه 5 تکواندوکار برتر تمام ادوادر تاریخ طبق اطلاعات ارائه شده از سوی سایت رسمی آمار و ارقام تکواندو به این شرح است:1- استیون لوپز متولد: 09/11/1978 ( امریکا) تعداد حضور در مسابقات رسمی (قاره ای، جهانی و المپیک): 21 حضور وزن مبارزه: پنجم، ششم و هفتم عناوین مهم: المپیک: طلا 2000 و 2004 ، برنز 2008 / قهرمانی جهان :طلا 2001 ، 2003 ، 2005 ، 2007 و 2009 / جام جهانی: طلا 1997 ، برنز 1998 و 2002 تعداد مبارزه در مسابقات رسمی: 72 مبارزه (66 برد)جمع امتیازات تکنیکی کسب کرده:182 امتیاز میانگین امتیازات مثبت در هر مبارزه: 5/2 امتیاز در هر بازی جمع امتیازات تکنیکی از دست داده: 54 امتیاز میانگین امتیازات منفی در هر مبارزه:75/0 امتیاز امتیاز نهایی در رنکینگ: 1078 امتیاز 2- هادی ساعی متولد: 10/06/1976 ( ایران) وزن مبارزه: پنجم و ششم تعداد حضور در مسابقات رسمی (قاره ای، جهانی و المپیک): 23 حضور عناوین مهم: المپیک:طلا 2004 و 2008 ، برنز2000 / قهرمانی جهان: طلا 1999 و 2005 ، نقره 2003 ، برنز 2007 /جام جهانی: طلا 1998، 2000 ، 2001 و 2002 تعداد مبارزه در مسابقات رسمی: 80 بازی (72 برد)جمع امتیازات تکنیکی کسب کرده: 373 میانگین امتیازات مثبت در هر مبارزه: 6/4 امتیاز در هر بازی جمع امتیازات تکنیکی از دست داده: 213 میانگین امتیازات منفی در هر مبارزه: 7/2 امتیاز نهایی در رنکینگ: 929امتیاز 3- بحری تانریکلو متولد: 16/03/1980 ( ترکیه) وزن مبارزه: ششم و هفتم تعداد حضور در مسابقات رسمی (قاره ای، جهانی و المپیک): 28 حضور عناوین مهم: المپیک: نقره 2004 و 2008 / قهرمانی جهان: طلا 2001 ، 2007 و 2009 ، نقره 1999، برنز 2003 /جام جهانی: نقره 2002 تعداد مبارزه در مسابقات رسمی: 92 بازی (74 برد)جمع امتیازات تکنیکی کسب کرده: 343میانگین امتیازات مثبت در هر مبارزه: 7/3جمع امتیازات تکنیکی از دست داده: 185میانگین امتیازات منفی در هر مبارزه: 2امتیاز نهایی در رنکینگ: 856 امتیاز 4- خوان آنتونیو راموس متولد: 18/08/1976( اسپانیا) وزن مبارزه: اول و دوم تعداد حضور در مسابقات رسمی (قاره ای، جهانی و المپیک): 26عناوین مهم: قهرمانی جهان :طلا 1997 و 2007 ، برنز 2003 / جام جهانی :نقره 1996، 1997 ، 2001، 2002 و 2006 تعداد مبارزه در مسابقات رسمی:93 بازی (69 برد)جمع امتیازات تکنیکی کسب کرده: 297میانگین امتیازات مثبت در هر مبارزه: 2/3جمع امتیازات تکنیکی از دست داده: 165میانگین امتیازات منفی در هر مبارزه: 77/1امتیاز نهایی در رنکینگ: 761 امتیاز 5- ویکتور استرادامتولد: 28/10/1971 ( مکزیک) وزن مبارزه: ششم و هفتم تعداد حضور در مسابقات رسمی (قاره ای، جهانی و المپیک): 24عناوین مهم:المپیک: برنز 2000 / قهرمانی جهان: نقره 1993/ جام جهانی: طلا 1994 ، 1996 ، 1998 ، نقره 1989 ،برنز 2001تعداد مبارزه در مسابقات رسمی: 61میانگین بازیهای برده: 48جمع امتیازات تکنیکی کسب کرده: 125میانگین امتیازات مثبت در هر مبارزه: 2جمع امتیازات تکنیکی از دست داده: 88میانگین امتیازات منفی در هر مبارزه: 44/1امتیاز نهایی در رنکینگ: 670اسامی تکواندوکاران برتر ایرانی که در جمع 500 تکواندوکار برتر جهان قرار گرفته اند، به تفکیک رتبه در پی می آید:23- بهزاد خداداد: 437 امتیاز24- یوسف کرمی: 424 امتیاز30- مهدی بی باک: 404 امتیاز42- مجید افلاکی: 367 امتیاز68- محمد باقری معتمد: 300 امتیاز103- امید غلامزاده: 254 امتیاز110- علی تاجیک: 248 امتیاز117- فیض الله نفجم: 238 امتیاز133- بیژن مقانلو: 220 امتیاز141- علیرضا نصر آزادانی: 216 امتیاز144- مرتضی رستمی: 213 امتیاز168- رضا نادریان: 199 امتیاز185- محمدرضا مهدیزاده: 185 امتیاز255- حسین تاجیک: 148 امتیاز297- وحید عبداللهی: 136 امتیاز392- سید مهرداد رکنی: 111 امتیاز398- کوروش رجلی: 110 امتیاز402- فرزاد عبداللهی: 110 امتیاز428- فرزاد ذرخش: 106 امتیاز434- سید حسن زاهدی: 105 امتیاز443- هادی افشار: 104 امتیاز


تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱٤ نويسنده: یاشار محمدی

فرزاد عبداللهی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره باختش در هفته چهارم و پنجم لیگ برتر اظهار داشت: ما تازه از بازی‌های گوانگجو برگشته ایم و خسته بودیم. وی ادامه داد: می‌توانستم از باشگاه حفاری بخواهم تا این هفته را به من استراحت دهد؛ اما رضا نادریان هم در این تیم است و نمی توانستند به هر دوی ما مرخصی دهند. در تیم دانشگاه آزاد هم کرمی و نصر استراحت داشتند اما معتمد و تاجیک مبارزه کردند.عبداللهی خاطرنشان ساخت: من، رضا و حسین باختیم، محمد هم تا دقیقه آخر عقب بود که بینی حریفش شکست. این هفته داوری ها خیلی بود، آنها به همه ضربات مشت امتیاز می دادند. این مسئله موجب می شود که تکواندوکاران دیگر پا نزنند و خیلی راحت با مشت امتیاز بگیرند.وی درباره عملکردش در بازی‌های گوانگجو افزود: اصلاً باورم نمی شود که برنز گرفته ام، فقط به طلا فکر می کردم. اعتماد به نفس زیاد کار دستم داد. حریف ازبکی که 13 بر 2 بردم مسعود حجی زواره قبلاً برده بود و من شناخت زیادی از او نداشتم.قهرمان آسیا تصریح کرد: تکواندوکار ویتنامی را هم خیلی راحت بردم؛ اما مقابل افغانستان بدنم قفل کرد. در راند دوم یخ کردم. حریف اردنی را که طلا گرفت 2 بار قبلاً برده بودم.وی در پاسخ به اینکه پیروزی این حریف افغان مقابل هادی ساعی در گذشته، در شکستش تاثیر داشته است، یادآور شد: می دانستم که او هادی ساعی را برده است؛ اما روی من تاثیر نداشت.اتفاقاً او را دست کم گرفتم.عبداللهی درباره مسابقات جهانی سال بعد گفت: استیون لوپز و آرن کوک حریفان اصلی‌ام هستند که باید به دقت آنها را آنالیز کنم. در دانمارک به استیون لوپز باختم و در مسابقات ستارگان جهان هم 8 بر یک از او جلو بودم که داوران کار را به تساوی و راند طلایی کشاندند.وی افزود: او در مسابقات جهانی و المپیک بعدی هم هست و می خواهد ششمین مدال طلای خود را بگیرد؛ بنابراین کار خیلی سختی دارم.البته قبل از رسیدن به آن مسابقات باید از سد حریفان داخلی بگذرم. رقابت های ایران از پیکارهای جهانی سخت تر است چون همه نفرات قهرمان جهانند.عبداللهی در پاسخ به اینکه چقدر برای راهیابی به المپیک شانس دارد، گفت: رضا نادریان هم فکر نمی کرد راهی المپیک شود؛ اما رفت. من هم می توانم این فرصت را داشته باشم.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱۳ نويسنده: یاشار محمدی

«شین چال کانگ» را همه به خاطر دارند‌. مرد موبلند کره‌ای که در اواسط دهه 60 یعنی سال 64 هدایت تیم‌ملی تکواندو ایران را در رقابت‌های برون‌مرزی به مدت 3 سال بر عهده گرفت و پس از یک بازگشت نه چندان طولانی به کشورش، بار دیگر در سال 71 سکاندار هدایت تیم‌ملی شد. در واقع نام وی بیش از هر مربی خارجی دیگری در کشورمان شناخته شده است‌. وی که بعدها پس از بازگشت به کشورش به هیچ وجه رابطه خود را با تکواندو ایران قطع نکرده بود گاه و بیگاه و با مناسبت‌های مختلف به کشورمان سفر می‌کرد تا اینکه سرانجام به همراه تیم‌ملی تکواندو کره و مسؤولان W.T.F راهی هجدهمین دوره پیکارهای بین المللی فجر شد تا حداقل آنها که نام و چهره این مربی کره‌ای را به خاطر دارند بار دیگر وی را از نزدیک ببینند‌. 

 کانگ توانست نگاه مربیان و بازیکنان را نسبت به ورزش تکواندو تغییر دهد‌. به‌رغم آنکه برخی‌ها معتقدند حضور کانگ آنقدر تأثیرگذار نبود که بخواهیم تکواندو امروز خود را مدیون وی بدانیم، ولی برخی دیگر از مربیان و بازیکنان اسبق تیم معتقدند حضور وی بی‌تأثیر نبوده است‌. امری که مهم‌تر از مسائل فوق جلب توجه می‌نماید، حضور دوباره کانگ به عنوان مربی فرم یا پومسه تیم‌ملی است‌، اتفاقی که بنا بر ادعای بسیاری از صاحب نظران باید سال قبل اتفاق می‌افتاد چرا که کانگ از ابتدا هم یک استاد در قسمت پومسه بود نه مبارزه. هر چند سنخیتی دراین نمی‌بینیم که مربی مبارزه سال‌های دور تکواندو ایران حال می‌خواهد به عنوان مربی پومسه یا فرم سکاندار این بخش از تکواندو کشورمان شود‌. ولی این حضور را به فال نیک گرفته و امیدواریم که تکواندو کشورمان در بخش پومسه بتواند در سال‌های آینده به افتخارآفرینی بپردازد‌.

بدیهی است این امر میسر نخواهد شد مگر با حمایت از فدراسیون در اجرای طرح‌های بلند مدت خود و حضور طولانی مدت کانگ در پومسه و چیدن یک ساختار اصولی و علمی در این بخش، شاید با پومسه هم که زیبایی‌های خاص خودش را دارد بتوانیم در رقابت‌های جهانی و آسیایی مدال درو کنیم‌.

اینکه شین چال کانگ چقدر می‌تواند در بخش پومسه یا فرم به درد تکواندو کشورمان بخورد بستگی به عوامل متعددی دارد که باید منتظر بود و دید که تیم‌ملی فرم کشورمان در اولین دوره مسابقات جهانی تکواندو در بخش پومسه در کره برگزار می‌کند چه نتایجی کسب خواهد کرد‌. آیا کانگ برای پومسه کشورمان کافی است یا نیاز به مربیان دیگری هم از کشور کره داریم، هر چند که وی چند دستیار با خود نیز به کشورمان آورده است‌.

تکواندوکارانی که با کانگ کار کرده‌اند می‌گویند: کانگ دارای یک انضباط کره‌ای، سخت‌گیر، خشن و مقرراتی است‌. هر چند آرامش خاصی در چهره وی وجود دارد ولی بسیار سختگیر و جدی است‌. این مربی 50 ساله کره‌ای که حالا گرد پیری بر سر و رویش نشسته بسیار آرام‌تر از کانگ چند سال پیش تیم‌ملی نشان می‌داد که البته وی با اجرای نمایش زیبای فرم خود در مسابقات افتتاحیه فجر نه تنها سالن را به وجد آورد، بلکه نشان داد تکواندو متعلق به سن سال یا گروه خاص نیست و در این ورزش در هر شرایطی می‌توان هنرنمایی کرد‌. سپس با اجرای نمایش فرم یا پومسه از سوی شاگردان کانگ در سالن افراسیابی مشخص شد که وی به چه منظور به ایران آمده است‌. بله «شین چال کانگ» سرمربی اسبق تیم‌ملی تکواندو در قسمت مبارزه، این‌بار به عنوان سرمربی فرم یا «پومسه» هدایت تیم‌ملی تکواندو کشورمان را بر عهده گرفته است‌.تاريخ: ۱۳٩٠/٦/٢ نويسنده: یاشار محمدی

پیش زمینه 
بسیاری از ورزشکاران بهترین عملکرد خود را در تمرینات نشان می‌دهند امّا به هنگام مسابقه و رقابت دچار احساس خفگی و نوعی واماندگی می‌گردند.احساس خفگی چنین توصیف می‌شود: کاهش کارایی به دلیل مقدار زیادی استرس ادراک شده. به واژه «ادراک شده» توجه کنید. واژه کلیدی در این تعریف همین است. به خاطر بسپارید که استرس فقط در ذهن شما زندگی می‌کند و به شیوه‌ای که شما یک موقعیت یا وضعیت را تعبیر می‌کنید. به عبارت دیگر، این شرایط خارجی نیستند که باعث استرس می‌شوند بلکه شیوه تفکر ما درباره یک رویداد است که احساس استرس، اضطراب و ترس را به وجود می‌آورد. برای ورزشکاری که در حین مسابقه دچار احساس خفگی و درماندگی می‌شود دانستن این نکته حائز اهمیت بسیار است که می‌تواند افکاری را که درباره آن رویداد دارد کنترل کند. آیا به شکست یا کمبود اطمینان به توانایی‌های خود فکر می‌کنید.در این صورت، این گونه تفکرات منفی غالباً به اضطراب، عصبی بودن و تنش می‌انجامد.
مربیان تجربی و سنتی معمولاً به ورزشکار کمک می‌کنند تا درک کند چرا چنین افکار و احساساتی درونش رشد یافته و سپس سعی می‌کنند که این فرایند را اصلاح کنند یا تغییر دهند امّا معمولاً توفیق چندانی به دست نمی‌آورند. علتش این است که دانستن این که چرا چنین افکاری برمی‌خیزد ممکن است جالب باشد امّا دانستن پاسخ این سوال، لزوماً برای غلبه بر مشکل کافی نیست.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/٢ نويسنده: یاشار محمدی

 اقدامات اولیه درمانی در آسیبهای ورزشی شامل مراحل زیر است :

1- محافظت و پیشگیری از آسیب بیشتر مثلاً با استفاده از وسایل کمک ارتوپدی

2- استراحت که بسته به نوع آسیب از فرم مطلق آن تا استراحت نسبی را شامل می شود.

3- استفاده از یخ سبب کاهش درد،تورم و التهاب می شود.

4- فشار که اگر همراه با یخ استفاده شود سبب محدود شدن تورم خواهد شد.

5- بالا نگه داشتن عضو نسبت به سطح قلب سبب تسهیل تخلیه وریدی از ناحیه می شود.

6- عمل های محافظتی که در مواقع آسیب جزیی و بدون علامت ورزشکار استفاده میشود مثلاً

استفاده از بانداژ برای پیچ خوردگی مختصر مچ پا .

استفاده از اصول فوق در چه زمان و توسط چه کسانی صورت می پذیرد؟

روش های بالا در برخورد اولیه با آسیب های حاد اسکلتی-عضلانی بکار می روند.

آشنایی با آنها برای ورزشکار،مربی،پزشک تیم و هر فرد دیگری که مسوول درمان و برخورد

ابتدایی با آسیب باشد لازم است.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱ نويسنده: یاشار محمدی

پیش زمینه
زنان و مردان چه از لحاظ جثه ، هورمون ها و توده عضلانی متفاوتند . طبیعی است که این تفاوت ها در انر ورزش و میزان توانایی های آنها وجود داشته باشد . قبل از بلوغ دو جنس در قدرت عضلانی ، ظرفیت هوازی و عملکرد استقاقی اختلاف کمی دارند .قدرت عضلانی دختران و پسران قبل از بلوغ یکسان است . در هنگام بلوغ بعلت تغییرات هورمونی ( افزایش استروژن در دختران و تستوسترون در پسران ) اختلاف عملکرد بین دو جنس بیشتر می شود چنانچه در دختران یک افزایش نسبی چربی و در پسران افزایش توده عضلانی رخ می دهد که این امر سبب کاهش قدرت عضلانی ، نیرو وسرعت خانمها در مقایسه با آقایان می گردد .
قدرت عضلانی
قدرت عضلانی مطلق اندام فوقانی در خانمها 45 تا 70 درصد آقایان است . در حالی که در مورد HKNHL تحتانی این قدرت 60 تا 80 درصد قدرت عضلانی آقایان است . این اختلاف در درجه اول مربوط به توده عضلانی و اختلاف این توده عضلانی در آقایان و خانمها است . البته خانمها با در نظر گرفتن سایز و ترکیب بدن ظرفیت کسب قدرت دV حد مردان را دارند . کسب قدرت عضلانی نتیجه دو امر می باشد : افزایش حجم ( هیپرتروفی ) عضلات و هماهنگی سیستم عصبی – عضلانی . به علت سطح تستوسترون کمتر خانمها ، عضلات آنها هیچگاه در حد آقایان هیپرتروفی ( افزایش حجم ) پیدا نمی کند .

ظرفیت هوازی ( VO2 max  )
ظرفیت هوازی زنان در مقایسه با مردان سطح ماکزیمم پائین تری دارد . این عدد در مقایسه با مردان و با در نظر گرفتن وزن بدن تقریبا 10 تا 30 درصد کمتر است . دلایل فیزیولوژیک این امر عبارتند از : ظرفیت پائین تر حمل اکسیژن در خانمها ، کمتر بودن حجم خون در زنان ، تعداد گلبول های قرمز کمتر ، مقدار هموگلوبین خون پائین تر ، قلب کوچکتر ، دلایل ژنتیکی قوی برای توجیه اختلاف vo2 max و جود دارد . برنامه های ورزشی ( مداوم و با فواصل منظم ) در ظرفیت هوازی مردان و زنان افزایش مشابهی ایجاد می کنند .

عملکرد استقاقی
زنان در انجام ورزش های استقاقی حدود 6 تا 15 درصد توان کمتری نسبت به آقایان دارند که اختلاف سایز بدن و ترکیب بدن این تفاوت را توجیه می کند . گرچه نوع فیبر های عضلانی در زنان و مردان یکسان است اما فیبرهای تکانه ای آهسته و سریع ( Twich fiber  ) در مردان بزرگترند . برنامه های تمرینی منظم ومداوم افزایش عملکرد استقامقی مشابهی را در مردان و زنان ایجاد می کند .تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱ نويسنده: یاشار محمدی

پیش زمینه
تمرینات و ورزشهای تقویت کننده قدرت و توان عضلات بدن بخصوص عضلات محوری بدن نقش بسیار مهمی در افزایش سلامت و خود باوری و حتی کاهش وزن وتناسب اندام بهتر در خانمها ایفا می کنند. این ورزشها احساس شادابی وسلامت را افزایش داده  و  زنان را در کارهای روزمره و انجام هر چه بهتر شاغل خود موفق تر می سازد. در این مجال به ده مورد از مزایای انجام این نوع ورزشها می پردازیم.

افزایش سرعت متابوسیم
یکی از مهمترین مزایای پرداختن به تمرینات تقویتی عضلانی در بانوان که بسیاری از آنها به دنبال راز کاهش وزن و زیبایی هر چه بهتر اندام هستند افزایش سرعت سوخت و1ز بدن و مصرف انرژی است. هر چه سرعت مصرف انرژی بیشتر شود به همان اندازه سرعت تحلیل رفتن چربی های اضافه بدن نیز بیشتر می شود و این کاری است که این نوع ورزش آنرا  انجام می دهد.

افزایش تراکم استخوان
این نوع ورزشها با اعمال فشار بر روی استخوان (بدنبال انقباض قوی عضلات) سبب افزایش و حفظ تراکم  استخوانی شده و زنان ورزشکار را ازخطر ابتلا به پوکی استخوان مصون دارد.

افزایش  توده خالص عضلانی
بانوان بدلیل سطوح کم تستوسترون در خون چنانچه با وزنه کار کنند عضلاتشان چندان حجیم نمی شود وظاهر بدن آنها بد ریخت نمی گردد اما حجم عضله کمی افزایش می یابد و هر چه بر حجم عضله افزوده می شود از حجم چربی اطراف آن کاسته می شود و در نهایت عضله خالص بدن آنها افزایش و چربی بدن آنها کاهش یافته ولی در ظاهر عضله تغییر چندانی دیده نمی شود علی رغم اینکه تقویت و قوی شده است. به ازای هر 450 گرم توده عضلانی بانوان در روز 500-350 کالری مصرف می کنند پس طبیعی است که هر چه توده خالص عضلانی با انجام ورزشهای تقویت کننده ( ورزشهای قدرتی) بیشتر شود در روز کالری بیشتری مصرف می کنند لذا تناسب اندام بهتری خواهند داشت.

پیشگیری از آسیب
 هر چه عضله وتاندونها بیشتر تقویت شوند توان آنها در حفظ حرکات مفاصل و حفظ تعادل بدن بهتر می شود و لذا فرد کمتر دچار پیچ خوردگی یا از دست دادن تعادل در کارهای روز مره و طی ورزش می شود و لذا کمتر آسیب می بیند . این امر بخصوص هنگامی که سن فرد افزایش می یابد نمود بیشتری دارد و ورزش در افراد سالمند نقش مهمی در عدم از دست دادن تعادل و سقوط و پیلمد های بعدی آن می شود.

بهبود تعادل
ورزشهای تقویت کننده عضلات مثل ورزش های تعادلی (ولی به نسبت کمتر) سبب افزایش حس عمقی بدن (حس عمقی حسی است که شما را قادر می سازد با چشمان بسته بتوانید موقیعت فضایی اندامتان را حدس بزنید و تصور کنید) میشود و لذا مانع از افتادن یا از دست دادن تعادل میشوند . این امر بویژه در سالمندان مهم است. 

کاهش خطر بیماری عروق کرونر قلب
 ورزش های قدرتی سبب کاهش فشار خون می شود واز سویی سطح کلسترول بد را نیز کاهش می دهند. به این ترتیب ورزش های حفظ کننده قدرت عضلانی به دو طریق کاهش فشار خون وکاهش کلسترول به خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر را به نحو محسوسی کاهش می دهند جالب است بدانید که بیماری های قلبی در رأس آنها بیماری عروق کرونر از علل شایع مرگ زنان در آمریکا می باشد.

کمک به بازیابی سلامت بدنبال آسیب دیدگی
آماده بودن عضلات بدن (بدنبال پرداختن به ورزش) سبب می گردد روند بهبودی پس از آسیب دیدگی تسرسع شود بعنوان مثال آماده بودن عضله چهار سررانی (درجلوی ران) سبب می گردد روند بهبود صدمات زانو به نحو محسوسی تسریع شود.

افزایش کارایی ورزشی و اجتماعی – شغلی
ورزشهای تقویت کننده قدرت عضلانی سبب می شود کارایی ورزشی شما به سبب آرامش روحی روانی بهتر و تناسب و آمادگی مناسب جسمانی افزایش یابد . از سویی این آمادگی جسمانی – روانی سبب می شود کارها و وظایف شغلی – اجتماعی خود را سریعتر , راحتتر و با ناراحتی و سختی کمتری انجام دهید.

شادابی افزون شده
ورزش از هر نوع آن بدلیل خلب حمایت های اجتماعی و محیط شاد انجام آنو ترشح هورمون های درونی آرامش بخش سبب بهبود خلق وخو ونگاه مثبت به زندگی و اطرافیان می شود. براستی با انجام ورزش در دوران سالمندی قلبی جوان را تجربه خواهید کرد و در دوران جوانی یک جوان فعال و با نشاط و موفق خواهید بود. تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱ نويسنده: یاشار محمدی

پیش زمینه                                                                                
رباط صلیبی یکی از مهمترین رباط های زانو است که در امر پایداری زانو نقش مهمی دارد. آسیب های این رباط از جمله شایعترین آسیب ها در ورزش محسوب می شود و در ورزش هایی مثل والیبال ، فوتبال و بسکتبال شایعتر است. تحقیقات نشان داده اند که میزان بروز آسیب های رباط صلیبی قدامی در زنان ورزشکار نسبت به مردان بیشتر است که شگل لگن و زاویه بین ران و لگن را در این امر دخیل می دانند. میزان بروز آسیب رباط صلیبی قدامی در زنان بسکتبالیست 2 برابر مردان و در زنان فوتبالیست چهار برابر مردان فوتبالیست است. اغلب صدمات رباط صلیبی قدامی در بسکتبالیست ها در هنگام فرود آمدن از حالت پریده به هوا می باشد.

فاکتورهای مستعد کننده در زنان
•از آنجا که زنان بر خلاف مردان در هنگام فرود آمدن روی زمین بدنبال  پرش برای پرتاب توپ زانوی خود را کمتر خم می کنند لذا فشار بیشتری به زانوی آنان وارد می گردد و بیشتر مستعد آسیب رباط صلیبی قدامی زانو هستند.
• آسیب ورزشی زنان در محل رباط ضربدری جلویی زانو  معمولا در هنگام چرخش روی پاشنه و حرکات چرخشی بدن و سینه را در وضعیت راست تری نسبت به مردان  قرار می دهند و کمتر به جلو خم می شوند لذا فشار وارده بر  رباط صلیبی قدامی افزایش یافته و نسبت به آسیب دیدگی مستعد می شود. خم کردن مناسب زانو و مفصل ران در هنگام چرخش های سریع فشار وارده به رباط متقاطع قدامی زانو را کاهش می دهد. لازمه این امر آموزش صحیح حرکات به ورزشکار تا از بروز این آسیب دیدگی ورزشی بانوان جلوگیری شود.
• باز و بسته شدن زانو را دو عضله چهار سر رانی در جلوی ران و عضلات همسترینگ در عقب ران انجام میدهند. وقتی عضلات جلو ران منقبض می گردد عضلات عقب ران استراحت می کنند و بالعکس . بسیاری از زنان بیشتر به تقویت عضله جلو ران می پردازند و به این دلیل در هنگام تغییر ناگهانی مسیر حرکت , انقباض شدید عضله چهارسرران سبب اعمال نیروی زیادی به زیر زانو به سمت جلو و حرکت رو به جلوی درشت نی نسبت به استخوان ران و آسیب رباط صلیبی قدامی می گردد.لذا تقویت متناسب عضلات جلو و عقب ران در امر کاهش این صدمه مهم است.

 


ادامه ...

تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱ نويسنده: یاشار محمدی

تغذیه در بانوان ورزشکار

پیش زمینه
امروزه مباحث تغذیه ای در زنان ورزشکار در زمینه های تناسب اندام، بهوبد کارایی ورزشی و نیازهای تغذیه ای زنان ورزشکار گسترش زیادی یافته اند. زنان ورزشکار بر حسب نوع رشته ی ورزشی نیازمند وزن مناسب یا شکل متناسب بدنی برای آن ورزش می باشند. لذا حفظ وزن اهمیت زیادی در بین زنان ورزشکار داراست. آنچه مهم است این است که حفظ وزن باید منطقی و با رعایت اصول تغذیه ای برای رسیدن انرژی کافی به بدن و حفظ کارایی ورزشی باشد. کاهش وزن با کاهش دریافت تغذیه ای سبب کم شدن  درصد چربی بدن زنان و به تبع آن عوارضی مثل توقف سیکل های ماهیانه، پوکی استخوان و کاهش عملکر سیستم ایمنی خواهد شد. در افراد ورزشکار نیاز به انرژی افزایش می یابد و منبع اصلی این انرژی هم مواد قندی مثل برنج، گندم ، حبوبات و... می باشد. لذا زنان ورزشکار باید دریافت کالری غذایی خود را افزایش دهند و چون این افزایش دریافت انرژی در ورزش مصرف می گردد این افزایش مصرف مواد غذایی به افزایش وزن در آنهامنجر نخواهد شد. میزان افزایش انرژی مورد نیاز بسته به شدت ورزش، مدت ورزش و وزن فرد متفاوت است. مبانی تغذیه ای در هر دو جنس تقریبا" یکسان است اما در زنان برخی مواد خاصی اهمیت بیشتری دارند که در ادامه بیان می کنیم.

کلسیم
 اهمیت: کلسیم یک ماده ی معدنی است که نقش مهمی را در رشد و نمو، انقباضات عضلانی و هدایت پیام در سییستم عصبی ایفا می کند. این عنصر معدنی برای داشتن استخوان های قوی و رشد بدن حیاتی است و در زنان ورزشکار اهمیت خاصی دارد.

 میزان کلسیم مورد نیاز: جدول زیر میزان کلسیم روزانه مورد نیاز را در بانوان در سنین مختلف نشان می دهد. زنان ورزشکار در هر کدام از گروه های سنی که دچار اختلال یا نامنظمی سیکل ماهیانه هستند نیازمند دریافت 1500-1000 میلیگرم کلسیم در روز هستند:

 

میزان روزانه ی کلسیم مورد نیاز برحسب میلی گرم

دختران 13-9 ساله

دختران 18 -14 ساله

زنان  50-19 ساله

زنان پس از یائسگی

زنان حامله یا شیرده

زنان ورزشکار با اختلال سیکل ماهیانه

1300- 1000 میلی گرم

1300 میلی گرم

1000 میلی گرم

1300 میلی گرم

1000 میلی گرم

1500- 1000 میلی گرم

مواد غذایی زیر تقریبا" معادل 300 میلی گرم کلسیم دارند:
 200 سی سی شیر کم چرب

 200 گرم ماست
 40 گرم پنیر سفت
 80 گرم ماهی ساردین
 300 گرم لوبیای پخته
 منابع غذایی کلسیم و جذب کلسیم:
منابع مهم دارای کلسیم مناسب عبارتند از لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب مثل شیر کم چرب، ماست و پنیر، ماهی و غذاهای دریایی، سویا، حبوبات و سبزیجات تیره رنگ. زنان گیاهخوار که ورزش می کنند نیازمند استفاده از لبنیات کم چرب برای جبران دریافت ناکافی کلسیم از منابع گیاهی می باشند. در زنانی که به لاکتوز موجود در شیر حساسیت دارند استفاده از شیر های بدون لاکتوز یا ماست توصیه می گردد. در ضمن موادی مثل کافئین، اسفناج و الکل جذب کلسیم را کاهش میدهند.

آهن
 اهمیت: آهن یکی از عناصر معدنی مهم برای تولید هموگلوبین ( ناقل اکسیژن در خون ) و تولید انرژی در بدن می باشد.
 آهن از آنجا که ناقل اکسیژن در قالب هموگلوبین می باشد در ورزش های هوازی نقش آن برجسته می گردد. فقر آهن منجر به کم خونی می گردد ه خود را با خستگی زود رس  و افت کارایی ورزشی، تنگی نفس و تپش قلب نشان می دهد.
 مقدار آهن مورد نیاز: جدول زیر مقدار آهن مورد نیاز را در سنین مختلف نشان می دهد. نیاز زنان ورزشکار به آهن بیش از حد مورد نظر در هر سن می باشد

میزان روزانه ی کلسیم مورد نیاز برحسب میلی گرم

دختران 13-9 ساله

دختران 18 -14 ساله

زنان  50-19 ساله

زنان پس از یائسگی

زنان حامله یا شیرده

زنان ورزشکار با اختلال سیکل ماهیانه

1300- 1000 میلی گرم

1300 میلی گرم

1000 میلی گرم

1300 میلی گرم

1000 میلی گرم

1500- 1000 میلی گرم

 مواد غذایی زیر تقریبا" معادل 2 میلی گرم آهن دارند:
 50 گرم گوشت قرمز بدون چربی
 250 گرم جوجه کباب
 20 گرم جگر
 1/2  فنجان اسفناج
 منابع غذایی آهن و جذب آن:
آهن رژیم غذایی به دو صورت آهن هم و آهن غیر هم  وجود دارد که جذب آهن هم ساده تر و بهتر می باشد.

٭ منابع غذایی آهن هم: عبارتند از گوشت قرمز، غذاهای دریایی، جگر و کلیه
٭ منابع غذایی آهن غیر هم: عبارتند از حبوبات کامل و همراه سبوس، برنج، نان، سبزیجات رنگ روشن و تازه و خشکبار
ویتامین C جذب آهن را افزایش می دهد و برعکس چای، قهوه، نوشابه، کافئین و فیبر غذایی زیاد جذب آنرا کاهش می دهند.
 کم خونی فقر آهن در زنان ورزشکار:
خانم ها به صورت معمول به خاطر وجود سیکل های ماهیانه مستعد به کم خونی هستند. از سویی زنان ورزشکار به خاطر افزایش تخریب گلبول های قرمز در کف پا در اثر برخورد ضربه به زمین و افزایش دفع آهن از طریق تعریق، مدفوع و ادرار بیشتر مستعد به کم خونی هستند. درمان این کم خونی توسط رژیم پر آهن و مکمل های حاوی آهن مثل فرو سولفات صورت می گیرد. زنانی که به ورزش های سنگین و استقامتی می پردازند لازم است 4-3 بار در سال سطح آهن خون را اندازه گیری نمایند.

نتیجه گیری
 لازم است زنان ورزشکار رژیم غذایی سالم را بر اساس هرم تغذیه رعایت کنند.
 لازم است زنان ورزشکار مصرف کربوهیدرات ها ( قندها ) را برای تامین انرژی مورد نیاز ورزشی افزایش دهند. ثابت نشده است که مصرف ویتامین ها یا مواد معدنی خاصی کارایی ورزشی زنان را افزایش دهد، اما مصرف کربو هیدرات ها این کارایی را افزایش می دهد.
 لازم است زنان ورزشکار غذاهای حاوی کلسیم و آهن مناسب را مورد توجه قرار دهند و بیشتر استفاده کنند.


تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱ نويسنده: یاشار محمدی

محققان سطوح فعالیت را در بچه مدرسه ای ها و افراد بالای ۷۰ سال  مطالعه کردند – و در هر دو مورد دریافتند که مردان ( افراد مذکر ) تمایل بیشتری به فعال تر بودن دارند.

این مطالعات در کنفرانس سالانه جامعه طب رفتاری بریتانیا ارائه می شوند. دانشگاه جان مورس لیورپول دریافت که دختران در مقایسه با پسران در فعالیت زمان بازی با 6% شدت کمتر شرکت می کنند. این محققان ، که بر بچه های 10 و 11 سال در حیاط بازی مدرسه تمرکز داشتند ، دریافتند که پسران و دختران تمایل دارند به طور متفاوتی بازی کنند. دختران تمایل داشتند وقت شان را در گروه های کوچک تر صرف کنند و مشغول بازی های زبانی ، صحبت و ارتباط کلامی شوند. اما ، اکثر پسران  ، در گروه های بزرگتر بازی می کردند ، و خودشان را بیشتر درگیر ورزش های فعال از نظر جسمانی نظیر فوتبال می کردند. دکتر نیکی ریگرز گفت :" اینکه سطوح فعالیت دختران کمتر از پسران است نگران کننده  می باشد ، هرچند این یک قطعه از یک عکس پیچیده است ، این موضوع می تواند به بیش وزن و چاق شدن دختران کمک کند.مسئولان مدرسه ها باید از تفاوت های بین نحوه رفتار دختران و پسران در زمین بازی و این واقعیت که دختران تمایل به فعالیت هایی با گروه های کوچک دارند آگاه باشند.پس  مسئولان باید به فکر  در دسترس بودن وسایل و امکانات فعالیت های زمان بازی باشند  که دختران را به شرکت در بازی های با شدت بیشتر ترغیب می کند .

افراد  سالمند 

تفاوت جنسیتی در مطالعه دوم هم – به سرپرستی دانشگاه بریستول – به کار گرفته شد ، که به سطوح فعالیت در میان افراد بالای 70 سال پرداخت . به طور کلی ، سطوح فعالیت بدنی در میان اکثر افراد هر دو جنس با سن بالای 70 بسیار کم بود. بیش از 70 % افراد شرکت کننده در این مطالعه کمتر از 5000 گام در روز پیاده روی می کردند. اما ، احتمال اینکه زنان نسبت به مردان فعالیت کمتری داشته باشند بیشتر بود. پروفسور کن فاکس محقق گفت :" مردان فعالیت بدنی با شدت بیشتری را نسبت به زنان انجام می دهند و این به نظر می آید بوسیله سفرهای به خارج از خانه قابل توضیح باشد. اما ، مدرکی وجود دارد که آنها  همچنین زمان های بیشتری را در روز می نشینند. زنان فعالیت با شدت کمتر بیشتری را انجام می دهند که احتمالا نشان دهنده  کارهای روزانه در خانه است. این نشان می دهد نقش های خانوادگی سنتی هنوز هم در این نسل قابل شناسایی است."

پروفسور آدریان تیلور ، از دانشگاه اکستر ، که این کنفرانس را سازمان دهی می کند ، گفت توسعه روش هایی برای ارتقا فعالیت بدنی بیشتر در میان تمام گروه های سنی حیاتی است. او گفت :" جامعه و محیط ما را به سوی فعالیت بدنی کمتر روز افزون با پیامد های سلامتی نامطلوب نظیر بیماری قلبی ، دیابت ، و مشکلات سلامتی روانی برای تمام گروه های سنی پیش می برد."

پروفسور آلن ماریون – دیویس ، رییس دانشکده سلامت عمومی بریتانیا ، گفت که هر دو یافته ، تاثیرات سلامت عمومی مهمی داشت. او گفت :" فعالیت شدید به ساخت استخوان ها و مفاصل قوی کمک می کند. من نگران هستم دخترانی که در زمان بازی کمتر فعال هستند می توانند در برابر پوکی استخوان ( بیماری استخوان شکننده ) در پیری آسیب پذیر تر باشند. اینها دلایلی هستند که باید اطمینان حاصل شود دختران ورزش ها و بازی های فعال سازمان دهی شده زیادی انجام می دهند .برای افراد بالای 70 سال نیازهای کلیدی ، تحرک و انعطاف پذیری هستند ، پس ترکیبی از فعالیت ها به طور مشابه برای مردان و زنان مهم می باشد تا انعطاف پذیری  ، قدرت ، و استقامت شان را بالا ببرند "تاريخ: ۱۳٩٠/٦/۱ نويسنده: یاشار محمدی

اهمیت و کارایی طناب زدن

طناب زدن از بهترین راه های سوزاندن چربی و کنترل وزن تکواندو کاران  میباشد .ورزشکاران برای کاهش وزن اضافی،میتوانند بین (120 تا 140 دور در دقیقه)پرش کنند . ترکیب این تمرین با رژیم مناسب و  استراحت ، میتواند طی یک دوره کوتاه مدت نتیجه قابل توجهی به دنبال داشته باشد .دوستان به این امید من فواید و برنامه های طناب زدن را به شما میگم که شما با انواع طناب زدن آشنا باشید .

 

انواع طناب زدن شامل :

1- گام بلند  2-پرش به پهلو  3- پرش به جلو  4- پرش اسکی باز  5-پرش زنگوله ای  6-نیم چرخش   7- چرخش کامل  8-پای ضربدری  9-لک لک به جلو 10– لک لک به عقب 11-پاشنه پنجه  12-پرش به جلو  13- دست ضربدری 14- تاب کناری بازو  15– تاب کناری برای پرش

سیستم تمرینی طناب زدن موجب پیشرفت موارد زیر میگردد :

* افزایش قدرت مچ دست ، مچ پا و زانو

*آمادگی کمر ، شانه ها و قفسه سینه

*افزایش قدرت پنجه

*بهبود وضعیت نگهداری بدن

*افزایش قدرت عضلانی پشت ساق و چهار سر ران

*بهبود پرش عمودی ،جابجایی جانبی و سرعت شروع

*افزایش تعادل بدن

*افزایش سرعت واکنش بدن

*سوزاندن چربی از طریق بکارگیری گروه های عظلانی چندگانه

*افزایش تمرکز که موجب کاهش هزینه انژی و افزایش استقامت میشود .

بقیه در ادامه مطلب

 


ادامه ...

تبليغات